Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hannu Raittilalle Finlandia-palkinto

Raittila, Hannu, kirjailija
Raittila, Hannu, kirjailijaCopyright MTV Oy 2001
Julkaistu 05.12.2001 13:10(Päivitetty 10.12.2001 15:21)

Kirjailija Claes Andersson palkitsi Hannu Raittilan Venetsiaan sijoittuvan romaanin Finlandia-palkinnolla. Kirjailija itse sanoo osanneensa hieman odottaa ehdokkuutta.

Suomen arvostetuimman kirjallisuuspalkinnon, 150 000 markan Finlandia-palkinnon, on saanut kirjailija Hannu Raittila romaanillaan Canal Grande. Voittajan kuudesta ehdokkaasta valitsi kirjailija Claes Andersson.

Ehdolla olivat myös Sakari Issakaisen, Daniel Katzin, Ulla-Lena Lundbergin, Maria Peuran ja Asko Sahlbergin uutuusromaanit.

Raittilan teoksen finaaliin valinnut valintalautakunta luonnehti teosta seuraavasti:
"Hannu Raittila osoittaa, että aasin voi toki jäistä poimia, mutta hukkuvaa kulttuuria on melko työläs pelastaa. Raittila on kirjoittanut romaanin Suomesta; kirjan tapahtumat vain sattuvat sijoittumaan Italiaan. Romaanihenkilöt tarkastelevat yhdentynyttä Eurooppaa hupaisalla tavallaan kärjistysten, ennakkoluulojen ja yleistysten läpi. Ironisuus ja oppineisuus vuorottelevat yhtenään."

- Hannu Raittila syntyi 23. marraskuuta 1956 Helsingissä. Hän on opiskellut historiaa ja filosofiaa Helsingin yliopistossa. Raittila on ammattikirjailija, joka tekee tekstiä radiolle, televisiolle ja lehtiin. Raittilan läpimurto oli hänen 1998 ilmestynyt romaaninsa Ei minulta mitään puutu.

Ehdokkuus odotettu

-Odotin ehdokkuutta, koska olen tyytyväinen kirjaani. Ei se mestariteos ole, mutta aivan hyvä kotimainen romaani. Myös kritiikit olivat hyvän ja ylistävän välimailta. Mutta luonnevikainen kai olisin, jos olisin vielä edellyttänyt, että voitan tämän, Finlandia-palkittu Hannu Raittila virnistelee tyytyväisenä.

Hänen mielestään suomalaisen kaunokirjallisuuden tilaa kuvaa hyvin se, että kirjasyksyn tarjonnasta olisi voinut koota pari, kolme erilaista ehdokaskokoonpanoa palkintoa tavoittelemaan. Suomalainen kirjallisuus kestää hänen mukaansa vertailun missä tahansa Euroopassa ja ulkopuolellakin. Päivänä minä hyvänsä joku kirjailijoistamme lyö itsensä läpi maailmalla, ja on aivan sama, kuka sen tekee. Kunnia kuuluu koko joukkueelle, jääkiekkotermeistä viehättynyt kirjailija hehkuttaa.

Kanssakilpailijoiden teoksista hän ei ole lukenut yhtäkään kokonaan, mutta Katzin kirjasta jäi hyvä kuva.

Puheessaan Raittila muistuttaa, kuinka tänä voittoisana päivänä on tavattu haukkua joku kirjallisen kentän osapuolista. Hän on päättänyt soimata kirjallisuuden tutkijoita. Raittilan mielestä ammattimainen kirjoittaminen on Suomessa korkeammalla tasolla kuin ammattimainen tutkiminen. Häntä ihmetyttää tutkijoiden kaavamainen käsitys materiaalinhankinnan menetelmistä ja omalla kohdallaan erityisesti tulkinnat teostensa todellisuusvastaavuuksista.
-Ihan kuin tutkijoiden näköpiiristä olisi kadonnut, että kuvittelukin on materiaalinhankintaa, hän hämmästelee.

Kirjojensa lisäksi Raittila tunnetaan radionovelleistaan, tv-käsikirjoituksistaan ja kuunnelmistaan.
Suomen Kirjasäätiön kotisivuilta lisätietoja palkinnosta

(MTV3)

(Seitsemän uutiset 04.12.2001)

Lisää aiheesta:

Mitä Kummaa? Veikö uusi arkkitehtuuri- ja designmuseo nimen Kuopion taidemuseolta – museonjohtaja kommentoiTältä näyttää Seurasaaren ensimmäinen uusi rakennus 40 vuoteen – kesämökki löytyi avoimella haullaTältä näyttää Helsinkiin avautuva uusi Arkkitehtuuri- ja designmuseoNäyttelijä Eeva Soivio oli kuolleena neljä minuuttia: "Se oli rauhaisaa ja ihanaa"Vaimo harhautti 70 vuotta täyttänyttä Jukka Puotilaa: "Sen isompia juhlia ei voisi ollakaan"Kreeta Salminen järkyttyneenä hallituksen leikkauksista: "Raivoa, vihaa, surua"
Kulttuuri

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri
  • 12.9.14:07
    Kuopio

    Mitä Kummaa? Veikö uusi arkkitehtuuri- ja designmuseo nimen Kuopion taidemuseolta – museonjohtaja kommentoi

  • 12.9.05:36
    Museot

    Tältä näyttää Seurasaaren ensimmäinen uusi rakennus 40 vuoteen – kesämökki löytyi avoimella haulla

  • 11.9.11:16
    Helsinki

    Tältä näyttää Helsinkiin avautuva uusi Arkkitehtuuri- ja designmuseo

  • 10.9.12:04
    Viiden jälkeen

    Näyttelijä Eeva Soivio oli kuolleena neljä minuuttia: "Se oli rauhaisaa ja ihanaa"

  • 9.9.14:00
    Jukka Puotila

    Vaimo harhautti 70 vuotta täyttänyttä Jukka Puotilaa: "Sen isompia juhlia ei voisi ollakaan"