Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
2:01Karjalaisten evakkoon lähdöstä jatkosodan jälkeen tulee pian kuluneeksi 75 vuottaKarjalan evakot jälkeläisineen kokoontuivat viikonloppuna Hämeenlinnassa järjestettyihin perinteisiin kesäjuhliin.
Julkaistu 16.06.2019 20:40
Toimittajan kuva

Tommi Kolehmainen

tommi.kolehmainen@mtv.fi

Jatkosodan päätyttyä yli 400 000 Karjalan asukasta joutui lähtemään evakkoon Neuvostoliitolle luovutetuilta alueilta. Lopullisesta lähdöstä tulee syksyllä kuluneeksi 75 vuotta, mutta siirtoväki on pitänyt yhtä läpi vuosikymmenien.

Yhtenä osoituksena siirtokarjalaisten yhteishengestä ovat jo vuosikymmenien ajan järjestetyt Karjalaiset kesäjuhlat, joita isännöitsi tänä vuonna Hämeenlinna.

Kesäviikonloppu on karjalaisille perinteinen kokoontuminen, jossa tavataan sukua ja ystäviä sekä muistellaan yhteistä historiaa. Karjalaiseen tapaan juttua syntyy takuuvarmasti myös täysin uusien tuttavuuksienkin kanssa.

– Olemme menettäneet tosi paljon vuosikymmeniä sitten, mutta elämme myös tulevaisuudelle ja sille, että meidän kulttuurimme ja karjalainen heimomme elää voimakkaana myöskin tulevina vuosikymmeninä, kertoo tapahtumaa organisoivan Karjalan liiton hallituksen puheenjohtaja Pertti Hakanen.

Kokemus ulottuu yli sukupolvien

Muistot evakosta elävät edelleen vanhemman karjalaissukupolven keskuudessa. Hämeenlinnan yhteistapahtumaan saapunut Hannes Jaatinen joutui lähtemään Sortavalan maalaiskuntaan kuuluvasta Melloisten kotikylästään ollessaan kolmevuotias.

– Muistan aika hyvin pihapiirin, joka jäi sinne. Oli syksy ja eno pudotti omenoita puusta. Niitä pistettiin lapsena pussiin sitten. Meidät evakuoitiin sitten Teiskoon, josta muistan aika paljonkin. Lopullisesti meidät evakuoitiin Toivakkaan, mistä tuli sitten lapsuuden kotipaikka, Jaatinen muistelee.

Hannes Jaatinen joutui sanomaan hyvästit kotipihalleen kolmevuotiaana, kun Karjala evakuoitiin – siirtokarjalaiset pitävät yhtä läpi sukupolvien: "Olemme menettäneet paljon, mutta heimomme elää voimakkaana"

Hannes Jaatinen
Lapsena evakkoon joutunut Hannes Jaatinen tuli kesäjuhliin nauttimaan karjalaisesta yhteishengestä.

Myös siirtokarjalaisten jälkipolvilla yhteinen historia virtaa suonissa. Kasvavissa määrin moni nuorempaakin sukupolvea edustava osallistuu kotiseutumatkoille, missä perinneseuroilla on usein suuri rooli.

– Meidän perheellämme on sama, yhteinen historia, ja se on aika traaginenkin sillä lailla, että juuremme eivät ole nykyisen Suomen valtion alueella. Joudumme hankkimaan viisumit, että pääsemme käymään isovanhempiemme haudalla. Liimana toimii yhteinen historiamme, mutta yhtä lailla se oma karjalainen kulttuuri: olemme aika puheliasta, ilokasta ja voimakasluonteista sakkia, sanoo Suistamon perinneseuran varapuheenjohtaja Reeta Paakkinen.

Asiaan kuuluu tietenkin karjalanpiirakka

Muistelujen ja kohtaamisten ohella tapahtumassa ihasteltiin muun muassa karjalaisia käsitöitä ja kansallispukuja, sekä nautittiin perinnemusiikista.

Ja mitäpä olisivat karjalaiset kesäjuhlat ilman karjalanpiirakkaa. 

– Maistuu ihan miltä karjalan piirakan kuuluukin maistua. Oikein hyvältä, arvioi karjalanpiirakkaa haukannut Liisa Johansson.

– Melkein kuin oman äidin leipomana, komppaa Heli Nylander.

Lue myös: Yhden aikakauden loppu – kaksi sotaveteraanien perinteikästä lehteä yhdisti voimansa: "Muualla mediassa havahdutaan veteraanien olemassaoloon vasta ennen itsenäisyyspäivää"

JatkosotaHämeenlinnaHistoriaKotimaa
Toimittajan kuva
Tommi Kolehmainen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

"Mitä oikein ajattelin?" – Syyllisyys ja tyhjyys varjostavat Ukrainassa sotineita suomalaisiaKirja-arvio: Kekkonen oli nuorena kiihkeä "ryssäläisyyden" vastustaja – teos ravistelee mielikuvaa presidentistäMyyntipeikon jälkeen Lapinlahden vanhaa mielisairaalaa uhkaa satamatunneli – uutuusdokumentti niputtaa kymmenen vuotta reiluun tuntiinKirja-arvio: Amerikan surkeudesta pimeyden ytimeenKommentti: Kuvastaako Jari Saarion soutumatka maailmaa, jossa jokin on pahasti pielessä?Palomies Harrin rankka muisto: Työtoveri menehtyi pelastustehtävässä

Tuoreimmat aiheesta

Jatkosota
  • 06.12.202516:26
    Itsenäisyyspäivä

    Karjalan veteraani Veikko, 101: "Missään muualla ei ole sellaista maata kuin Suomi"

  • 05.12.202505:00
    Talvisota

    Helka, 103, ei unohda sotaa: "Paukahti niin, että ikkunat tulivat sisään"

  • 03.12.202520:36
    Talvisota

    Merkittävä löytö: Sadat sotilaat lähettivät Fazerille kenttäpostia

  • 19.10.202511:03
    Kirja-arviot

    Suomi ei hurmaantunut natseista – uutuuskirja avaa mutkikasta suhdettamme Hitlerin Saksaan

  • 27.09.202506:03
    Tiedustelupalvelut

    Sotilastiedustelu teki talvisodassa kriittisen virheen – vaiennettiin myöhemmin oikeista havainnoista