Hyvinkäällä pudonnut pienlentokone oli harjoituslennolla.
Hyvinkään pienlentokoneonnettomuudessa on kuollut yksi henkilö, kertoo Itä-Uudenmaan poliisi.
Onnettomuus tapahtui maanantaina ennen iltaseitsemää. Aikaisemmin kerrottiin, että pienlentokone putosi moottoriradan maastoon Hyvinkäällä.
Onnettomuudessa oli osallisena kaksi henkilöä, joista toinen kuoli ja toinen loukkaantui putoamisen seurauksena.
Pudonnut pienlentokone oli sähkölentokone.
Itä-Uudenmaan poliisin alustavan tiedon mukaan pienlentokone oli noussut ilmaan, mutta pudonnut pian nousun jälkeen Hyvinkäällä.
Poliisi on yhdessä muiden viranomaisten kanssa onnettomuuspaikalla ja selvittää tapahtunutta.
"Opetustilanne"
Hyvinkään lentokentän päällikkö Jukka Helminen kertoo MTV Uutisille kyseessä olleen opetustilanne.
Helmisen mukaan kone oli harjoituslennolla eikä matkalla mihinkään tiettyyn kohteeseen. Kone oli lähtenyt Hyvinkään lentokentältä.
–He harjoittelivat siinä nousuja ja laskuja. Se oli sellainen opetustilanne, Helminen kuvailee.
Otkes matkalla onnettomuuspaikalle
Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) kertoi aikaisemmin viestipalvelu X:ssä, että paikkatutkijat ovat matkalle paikalle.
– Palaamme, kun tiedämme lisää, Otkes kirjoittaa X-julkaisussa.
MTV Uutisten paikalla olevan toimittajan Inka Korhosen mukaan tie Hyvinkään Vauhtipuistoon on suljettu. Moottorirata sijaitsee Hyvinkään Vauhtipuistossa.



