Gran Turismo -pelisarjan ensimmäisen osan julkaisusta tulee jouluna kuluneeksi 20 vuotta. Vierailimme sarjan viimeisimmän osan, Gran Turismo Sportin, julkaisutapahtumassa Italian Modenassa. Peli julkaistiin Euroopassa tänään keskiviikkona – neljä vuotta edellisen osan jälkeen.
Tämä syksy on ollut realististen ajosimulaattoreiden ystäville silkkaa ilotulitusta. Kuukauden sisällä on julkaistu sekä Project CARS 2 että Forza Motorsport 7 – ja nyt kolmikon täydentää Gran Turismo Sport.
Muun muassa urheilullisesta kilvanajosta, aiempaa pidemmälle kehitetyistä online-ominaisuuksista ja virtuaalitodellisuuden hyödyntämisestä saimme maistiaisen Italian Modenassa järjestetyssä julkaisutapahtumassa. Paikalla oli satakunta toimittajaa ympäri maailmaa, joille pelisarjan tuottaja ja isä, Kazunori Yamauchi, tarjosi katsauksen sarjan uusimpaan osaan.
Yamauchi painotti, että GT Sport on nimestään huolimatta täysiverinen Gran Turismo. Moni on muuta väittänyt ja vielä useampi epäillyt. GT Sport pitää sisällään kaiken sen, mitä aiemmatkin osat, mutta painottuu vakavampaan kilvanajoon ja nostaa online-kisaamisen ensimmäistä kertaa sarjan historiassa parrasvaloihin. Parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Sarjan aiemmissa osissa pelaaja on saanut nauttia reippaasti yli tuhannesta eri autosta ja kymmenistä eri radoista. Tällä kertaa Polyphony on kuitenkin päätynyt huomattavasti suppeampaan valikoimaan, sillä GT Sportissa on tyytyminen 177 autoon ja 27 versioon 19 eri radasta. Niiden yksityiskohtaisuus on kuitenkin mykistävällä tasolla ja erityisesti PlayStation VR -virtuaalilasien käyttäjät pääsevät nauttimaan autojen erittäin realistisista ohjaamoista.





