Ruotsin jääkiekkotähdellä Peter Forsbergilla on mestaruuksia vaikka muille jaettavaksi. Forsberg on voittanut niin olympiakultaa, maailmanmestaruuden kuin NHL:n Stanley cupinkin.
Forsberg, 32, kuuluu Ruotsin maajoukkueen 1970-luvun alussa syntyneeseen ns. kultaiseen sukupolveen. Torinossa Ruotsin värejä puolustavat "Kolkyt ja risat" -pelaajista myös NHL:ssä ansioituneet puolustaja Nicklas Lidström sekä hyökkääjät Mats Sundin ja Daniel Alfredsson.
Forsberg voitti Sundin kanssa samassa joukkueessa maailmanmestaruudet Prahassa 1992 ja Zürichissä 1998. Sen sijaan Lidströmin ja Alfredssonin kanssa hänellä ei maajoukkueesta yhteisiä mestaruusmuistoja ole.
- Haluan todellakin pelata olympiakullasta Sundinin, Lidströmin ja Alfredssonin kanssa. Tämä voi olla viimeinen yhteinen mahdollisuutemme voittaa jotain todella suurta, Forsberg sanoi.
Hän on pelannut Torinossa Ruotsin seitsemästä turnausottelusta viisi. Nivusvaivasta kärsineen Forsbergin maalitili on avaamatta, mutta maalisyöttöjä hänellä on viisi. Oli pitkään epävarmaa, pystyykö Forsberg ylipäätään pelaamaan olympiaturnauksessa. Oireileva nivunen on muistuttanut olemassaolostaan kiusallisesti.
- Nyt olen täällä pelatakseni olympiakisojen loppuottelussa. Uskomatonta, Forsberg hämmästeli.
Vuosina 1996 ja 2001 NHL:n Stanley cupin Colorado Avalanchessa valloittanut Forsberg myöntää suurista voitoistaan huolimatta jonkin verran hermoilevansa ennen tärkeää peliä.
- Sitä vaan hokee itselleen, että kunpa kaikki menisi hyvin.
Forsberg ei ollut mukana edellisessä Salt Lake Cityn olympiaturnauksessa 2002 loukkaantumisen takia. Naganossa 1998 hän putosi Ruotsin joukkueen mukana, kun Suomi voitti olympialaisten puolivälierän 2-1.
(MTV3-STT-TT)
