Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1:ssä puhkesi raju sanasota: Max Verstappen syyttää Ferraria huijaamisesta – italialaistalli raivostui: ”Täysi vitsi”

/All Over Press
Julkaistu 04.11.2019 07:33
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Viikonlopun USA:n GP:n yksi iso puheenaihe liittyi Ferrariin ja sen mystiseen muodonmuutokseen. Kesätauon jälkeen italialaistalli ehti dominoida aika-ajoja mielin määrin. Nyt Ferrari oli kuin varjo entisestään. Tämä keräsi kovia väitteitä niin Mercedeksen Lewis Hamiltonilta kuin Red Bullin Max Verstappenilta.

Hamilton nosti asian pöydälle jo lauantain aika-ajojen jälkeen, kun hän puhui siitä, miten viikonloppu on tarjonnut jo nyt ”mielenkiintoisia käänteitä”. Hamiltonin mielestä Ferrarin vauhti "katosi" sen jälkeen, kun italialaistalli päätyi tutkinnan kohteeksi.

Ferrarin kilpailijataho Red Bull pyysi kansainväliseltä autoliitolta FIA:lta selvitystä siitä, että onko Ferrari käyttänyt hyväkseen sääntöjen porsaanreikiä. Samalla FIA julkaisi moottoreihin liittyvän uuden ohjeistuksen ja direktiivin.

LUE LISÄÄ: Lewis Hamiltonilta rajua kulissivihjailua – käräytettiinkö Ferrari hämärästä toiminnasta?

Red Bullin tähtikuski Verstappen vei asian pidemmälle.

– Näin käy, kun lopettaa huijaamisen! Verstappen vastasi Ziggo Sportin udeltua Ferrarin vauhdin äkillisestä laskusta.

LUE: Max Verstappenilta rajua tekstiä Ferrarista: "Näin käy, kun lopettaa huijaamisen!"

Verstappenin heitto herätti nopeasti raivoa Ferrarin leirissä.

– Tuo on täysi vitsi, Ferrarin monacolaiskuljettaja Charles Leclerc sanoi Autosportin mukaan.

– Hänellä ei ole mitään hajua – hän ei ole meidän tallissamme.

– Tiedämme tasan tarkkaan, että mitä teemme. En edes tiedä, että miksi hän puhuu asiasta. Hän ei tiedä meistä mitään, Leclerc raivosi Verstappenista.

Leclerc sai tulitukea Ferrarin tallipäälliköltä Mattia Binottolta.

– On väärin, että joku jakaa tuollaisia kommentteja lajin sisällä. Tuo ei tee hyvää koko sarjalle. Mielestäni kaikkien pitäisi olla hieman varovaisempia, Binotto mietti.

USA:ssa Ferrarin vauhdin katoaminen oli silmiinpistävä piirre. Lauantain aika-ajoissa Mercedeksen suomalaiskuski Valtteri Bottas katkaisi italialaistallin pitkän paaluputken. Sunnuntain kisassa Ferrarit jäivät totaalisesti paitsioon.

RAPORTTI: Valtteri Bottas löi kolhun Lewis Hamiltonin MM-pystiin – suomalaiskuski upealla ohituksella voittoon!

Videolla kuvaa USA:n GP:n viimeiseltä kierrokselta:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

F1-varikolla kuohuu: Max Verstappen julisti pannan – "En enää siedä sitä"F1-lehdistökatsaus: Max Verstappen ja Lewis Hamilton ovat vaarallisella tiellä – Valtteri Bottakselle ansaittua tunnustustaF1:n kohukolari aiheutti likaisen jälkipyykin – Toto Wolff kammoksuu Red Bullin toimintaa: "Emme olisi tehneet noin"F1:ssä kuohuu! Mercedeksen Toto Wolff latasi poikkeuksellisen tylyn kommentin Ferrari-pomolleUusi paljastus F1-huijaamiskohusta: se olikin Mercedes, joka järjesteli Ferrari-käräytyksen!Lewis Hamiltonilta rajua kulissivihjailua – käräytettiinkö Ferrari hämärästä toiminnasta?
F1FerrariMax VerstappenRed BullLewis HamiltonUSA:n GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"