Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eva Wahlström on henkisesti valmis lopettamaan uransa: "Minun ei tarvitse näyttää enää kenellekään"

6:24Wahlström säilytti MM-vyönsä –"Vastustaja oli vahva"
Julkaistu 17.07.2018 17:57

MTV VIIHDE

Jalkaleikkauksesta toipuva nyrkkeilijä Eva Wahlström arvioi puolustavansa maailmanmestaruuttaan seuraavan kerran tulevana syksynä.

VIDEO: Eva Wahlström säilytti mestaruutensa: "Vastustaja oli vahva"

Nyrkkeilijä, maailmanmestari Eva Wahlström vieraili helteisessä SuomiAreenassa kertomassa kuulumisiaan MTV:n Kirsi Alm-Siiran haastattelussa. Nyrkkeilijä kertoo viettäneensä kesälomaa ensimmäistä kertaa 11 vuoteen.

– Täytyy sanoa, että se on tehnyt hyvää, kevät oli niin kova rutistus. Puolustin maailmanmestaruutta ja valmistuin koulusta. Olin todella levon tarpeessa, Wahlström naurahtaa.

Wahlströmille lomailu ei ole pelkkää makoilua, vaan hän tekee itselleen rakkaita asioita ilman deadlineja tai paineita. Tärkeintä on viettää mahdollisimman paljon aikaa läheisten kanssa.

– Urheilun aikana asiat pyörivät niin paljon oman napani ympärillä. Lomalla haluan antaa takaisin siitä ajasta. Syön, lepään ja nautiskelen, hän hymyilee.

Lomalla Wahlström on parannellut myös kesäkuussa leikattua jalkaansa. Nyrkkeilykehään hän nousee seuraavan kerran todennäköisesti tulevana syksynä.

Wahlström 1

Taiteesta tasapainoa

Urheilu-uransa ohella Wahlström on kunnostautunut myös taidemaalarina. Vaatimaton taitelija toteaa, että kaikki myytäväksi tehdyt teokset ovat käyneet kaupaksi.

– Tilaustöitä riittää paljon. Minun ei ollut alun perin edes tarkoitus alkaa myydä mitään tauluja, mutta laitoin sosiaaliseen mediaan kuvan ja siitä tuli paljon kyselyitä. Sanoin, että en ole myymässä ja minulle vastattiin, että myy nyt. Pakko se sitten oli, Wahlström nauraa.

Omien töiden suosio on tuntenut nyrkkeilijästä huikealta.

– Olin ajatellut, että joskus urheilu-uran jälkeen alan käyttää aikaa maalaamiseen, mutta näin se vaan läksi.

Urheilu- ja taidemaailma ovat varsin kaukana toisistaan. Wahlström kokee, että siinä, missä huippu-urheilijan täytyy tulla päivä päivältä paremmaksi lajissaan, taiteessa on aikaa odotella inspiraatiota ja hyvää oloa luomiselle.

– Ensimmäinen vuosi koulussa on ollut tärkeimpiä vuosia elämässäni. Urheilu tekee tosi yksipuoleiseksi. Olen onnellinen, että olen löytänyt muutakin, hän kiittelee.

Wahlström

”Henkisesti valmis lopettamaan”

Wahlström on aiemmin sanonut, että kun hän voittaa maailmanmestaruuden, hän lopettaa uransa. Ajatukset muuttuivat ensimmäisen mestaruuden jälkeen.

– Silloin minulle tuli tosi hyvä ja helpottunut olo. Sellainen, että selvisin. Että olen terve, pääsin tavoitteeseeni ja voin tehdä mitä vain. Silloin ymmärsin, että jos voin tehdä mitä vaan, haluan nyrkkeillä.

Maailmanmestaruuden voittaminen on kuitenkin muuttanut Wahlströmin tapaa lähestyä nyrkkeilyä. Pakko on poistunut.

– Henkisesti olen valmis lopettamaan, koska riitän itselleni. Minun ei tarvitse näyttää enää mitään kenellekään. En kuitenkaan tiedä, milloin voin alkaa elää erilaista arkea. Vaikka olen lomalla maalaillut, ympärilläni on ollut ystäviä ja on vaikka mitä mahdollisuuksia, kyllä se tuntuu vähän jotenkin tyhjältä, jos en urheile, hän myöntää.

– Sen jälkeen, kun voitin maailmanmestaruuden, olen alkanut maistella punaviiniä ja todennut, että se on ihan hyvää. Opin syömään juustoja. Sallin itselleni rasvaisempia ruokia ja nukuin pitkään silloin, kun nukutti. Arvaa mitä kävi? Minusta tuli entistä parempi nyrkkeilijä.

Lisää aiheesta:

Huippukunnossa oleva Robert Helenius ei lepää ennen kuin suuri unelma on saavutettu, uran tärkein voitto seurausta erityiselle tapahtumaketjulle – "Iso kivi tippui hartioilta"Eva Wahlströmiä ei pidetty lahjakkaana nyrkkeilyyn – kuulemansa viisauden noudattaminen nosti lopulta maailman huipullePäättyikö ura? Eva Wahlström lausui painavaa pohdiskelua tulevaisuudestaan – "En tiedä, kannattaako jäädä roikkumaan"Nöyryyttävät tappiot jyrkensivät alamäkeä – suomalaisottelija avautuu syvästä masennuksesta, joka oli päättää uran: "Ei ollut rohkeutta hypätä sivuun" Eva Wahlström huutokauppaa taulunsa, tuotto hyväntekeväisyyteen – tältä nyrkkeilijän teokset näyttävätEva Wahlström MTV:lle: Olen valvonut useita öitä ja miettinyt ammattini riskejä
SuomiareenaEva WahlströmNyrkkeilySeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Suomiareena
  • 25.7.15:02
    Perhe

    Suomessa syntyvyys on jo ultramatalaa – onko vika työelämässä?

  • 5.7.07:01
    SuomiAreena2025

    Tilastot vetävät hiljaiseksi: Useampi kuin joka viides lapsi joutuu oman vanhempansa pahoinpitelemäksi

  • 1.7.08:01
    Väkivalta

    Nuorten väkivaltaa ja radikalisoitumista ehkäistään uudella keinolla

  • 1.7.05:10
    Huijaukset

    Rakkaushuijarit vihaavat Tuulaa, joka paljastaa heitä netissä: "Olen rikollisille ongelma"

  • 30.6.19:01
    SuomiAreena2025

    Harva nainen tietää tätä seikkaa hormoneistaan