Pohjanmaan poliisilaitoksella on ollut tutkinnassa useita ryöstörikoksia, jotka ovat tapahtuneet Etelä-Pohjanmaan alueella alkuvuoden aikana.
Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus on vanginnut yhteensä viisi henkilöä kahteen eri ryöstörikokseen liittyen. Neljää henkilöä epäillään törkeän ryöstön yrityksestä ja yhtä henkilöä epäillään sekä ryöstöstä että törkeästä ryöstöstä.
Kyseiset rikokset ovat tapahtuneet viimeisen viikon aikana. Lisäksi maanantaina käräjäoikeus vangitsi yhden henkilön epäiltynä ryöstöstä.
Poliisi kertoo tiedotteessaan, että kuluvan vuoden aikana Seinäjoen ja lähikuntien alueella on tutkittu noin kahtakymmentä erilaista ryöstörikosta. Rikosnimikkeinä ovat olleet törkeä ryöstö, törkeän ryöstön yritys sekä ryöstö.
Törkeän ryöstön rangaistusasteikko on vähintään kaksi vuotta ja enintään kymmenen vuotta vankeutta. Poliisi kertoo, että törkeäksi ryöstö katsotaan esimerkiksi silloin, kun teossa aiheutetaan vaikea ruumiinvamma tai hengenvaarallinen tila, teko tehdään erityisen raa’alla tai julmalla tavalla tai siinä käytetään ampuma- tai teräasetta. Teon tulee olla myös kokonaisuutena arvostellen törkeä.
– Vaikka tekoja on kuluneen vuoden aikana ollut lukumääräisesti paljon, ei kansalaisten kuitenkaan tarvitse olla huolissaan omasta turvallisuudestaan. Esitutkintojen perusteella suurimmassa osassa tapauksista tekijät ja uhrit ovat tunteneet toisensa entuudestaan, sanoo rikoskomisario Jari-Matti Marttala Pohjanmaan poliisilaitokselta.