Ensi- ja turvakotien liitossa pelätään, että päihteitä käyttävät äidit jäävät heitteille sote-uudistuksessa. Päihdeäitien kuntoutukseen ei ole varattu rahaa ensi vuoden valtionbudjettiin, järjestö kertoo. Asiantuntijan mukaan jo nyt moni äiti pääsee hoitoon vasta kun lapsi on syntynyt, vaikka raskausajan päihteettömyys on vauvan kannalta erittäin tärkeää.
Tapasimme entisen päihteitten käyttäjän, joka uskalsi pyytää apua, hyvin seurauksin. Päivittäin päihteitä käyttänyt "Maria" huomasi olevansa raskaana ja kertoi neuvolakäynnillä käytöstään.
– Itse koen, että en ole käyttänyt päihteitä sen takia, että olisin halunnut olla mitenkään sekaisin, vaan ihan vain sen takia, että olen halunnut, että pystyn olemaan ja elämään ja hengittämään, "Maria" kertoo MTV Uutisille.
– Olisin tarvinnut nuorena apua moniin ongelmiin. En saanut apua, joten aloin ratkaisemaan niitä ongelmia päihteillä.
Koetko siis, että oikeata apua sait vasta kun olit raskaana?
– Kyllä.
Millaista apu oli?
– Ensin pääsin käymään raskaana ollessa avopalveluissa ja myöhemmin pääsin ensikotiin ja ensikodin jälkeen jatkoin vielä avopalveluissa. Yhteensä kuntoutus kesti vuoden tai yli.
– Ensikodissa se oli tukea arjen hallintaan ja tukea päihteettömyyteen. Ylipäätänsä sain rauhallista ympäristöä. Se oli sellaista vanhemmuuden vahvistamista ja vuorovaikutusta vauvan kanssa.

