Entinen lapsiasiavaltuutettu: "Pienten lasten koronatestaus on työnantajan etu"

3:23imgKatso videolta, missä tilanteissa kasvomaskia suositellaan käytettävän – THL:n mukaan lapsille maski ei sovi
Julkaistu 15.08.2020 06:50
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

Helsingin ensikoti ry:n toiminnanjohtaja Tuomas Kurttila esittää, että työnantajat harkitsisivat työntekijöidensä alle 10-vuotiaiden lasten koronatestauksen mahdollistamista.

Helsingin ensikoti tuottaa palveluita intensiivistä tukea tarvitseville vauvaperheille. 

– Nähtävissä on, että päiväkodeista ja kouluista kotiutetaan matalalla kynnyksellä lapsia, joilla on vähäisiäkin koronaoireita. Syksyn tullessa monet pienten lasten vanhemmat joutuvat tilapäisen hoitovapaan turvin odottamaan lapsen pääsyä koronatestaukseen, Kurttila sanoo tiedotteessa.

Hänen mukaansa tilanne vaikeuttaa työn ja perhe-elämän yhteensovittamista sekä asettaa julkisen terveydenhuollon testauskapasiteetin lujille.

– Työnantajien tulisi harkita, että ne kustantavat työntekijöiden alle 10-vuotiaiden lasten koronatestauksen. Se on sekä lapsen, työntekijän, työnantajan että yhteiskunnan etu. Lopulta työnantajalle tämä investointi on säästöä, Kurttila toteaa.

Kurttila toimi Suomen lapsiasiavaltuutettuna vuosina 2014-2019.

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus