Tulevana yönä taivaalla olisi nähtävissä hyvissä olosuhteissa runsaasti geminidien tähdenlentoja, kertoo Tähtitieteellinen yhdistys Ursa.
Geminidit ovat viimeisin vuoden kolmesta runsaimmasta meteoriparvesta.
Sen parasta havaintoaikaa on maanantain ja sunnuntain välinen yö, jolloin olosuhteiden niin salliessa tähdenlentoja voisi nähdä jopa 70 tunnissa.
Tänä vuonna kuu ei haittaa kirkkaudellaan geminidien havaitsemista.
Ihanneolosuhteita ei ole kuitenkaan luvassa, sillä Ilmatieteen laitoksen mukaan yöstä on tulossa pilvinen.
– Suomen yllä on matalaa pilveä, eikä tähän säätilaan ole tulossa suuria muutoksia. Ihan itärajalla näyttäisi, että pilvipeite voi vähän rakoilla, mutta aika epätodennäköistä se on, kertoo Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Iiris Viljamaa.
Lue myös: Hubble-avaruusteleskooppi havaitsi oudon näyn syvältä avaruudesta: ”Kuin mahdollinen Planeetta 9”
Tässä ohjeet tähdenlentojen bongareille!
Toivoa tähdenlentojen bongaamiselle kuitenkin vielä jää, sillä meteoreja näkyy myös lähiöinä. Paras aika tähdenlentojen havaitsemiseen on aamuyö.

