Vain päiviä sen jälkeen, kun ukrainalaisia drooneja putosi Kouvolan seudulle, Kouvolaan ilmestyi tutkaa muistuttava laite.
Kouvolaan Mielakan suljettuna olevan hiihtokeskuksen huipulle ilmestyi pyörivä tutkaa läheisesti muistuttava laite.
MTV Uutisille kuvamateriaalia laitteesta lähettäneen lukijan mukaan laite ilmestyi hiihtokeskuksen huipulle tiistaina.
Asiasta ensimmäisenä kertoneen Kouvolan Sanomien mukaan Mielakan laskettelurinteen laelle on puolustusvoimien toimesta tuotu siirrettävä tutkalaitteisto.
Tiistaina puolustusvoimat tiedotti, että sen toimintaa näkyy Kaakkois-Suomessa ja että kiinteää ilmatilan tutkavalvontaa täydennetään liikkuvilla lähivalvontatutkilla.
Kaksi ukrainalaista droonia Kouvolassa
Sunnuntaina ukrainalaisia drooneja putosi sekä Kouvolan Savistoon että Kouvolan ja Luumäen rajalla olevaan Kannuskoskelle.
Lue lisää: Kaksi ukrainalaisdroonia pudonnut Kouvolaan
Tiedustelimme puolustusvoimilta keskiviikkona, että liittyykö hiihtokeskuksen päälle ilmestynyt laite puolustusvoimien toimintaan ja onko kyseessä tutka.
– Puolustusvoimien toimintaa näkyy Kaakkois-Suomessa ja se liittyy Ukrainan operaatioihin Pietarin alueella, puolustusvoimat kertoo sähköpostitse.
– Operatiivisen toiminnan yksityiskohdista kuten valmiudensäätelystä tai muista varautumistoimenpiteistä emme tiedota tarkemmin.
Viranomaisten tiedottaminen on noussut puheenaiheeksi Suomeen harhautuneiden droonien myötä. Muun muassa se on ihmetyttänyt, miksei räjähdelasteissa lentäneistä drooneista varoitettu kansalaisia. Lisäksi tieto drooneista kulki puolustusvoimilta ja Rajavartiolaitokselta muille viranomaisille viiveellä.
Lue myös: Kommentti: Viranomaisten viestintä ihmetyttää – toivottavasti Suomi ottaa drooniyllätyksestä opikseen
Ukraina on viime aikoina moukaroinut rajusti Suomenlahden rannalla sijaitsevia Venäjän Laukansuun ja Koiviston öljysatamia.
MTV Uutiset tiedusteli asiaa keskiviikkona myös Kouvolan kaupungilta. Kaupunki ei ottanut asiaan kantaa ja kehotti kääntymään puolustusvoimien puoleen.
Puolustusvoimat sanoo sähköpostitse myös, että droonien ja muiden kohteiden havaitsemiseen käytetään tutkavalvontaa ja elektronisia sensoreita.
Puolustusvoimien mukaan Suomeen ei kohdistu tällä hetkellä suoraa sotilaallista uhkaa.
