Örebrossa ihmiset ovat tuoneet kukkia ja sytyttäneet kynttilöitä keskiviikkona koulun edustalle, jossa Ruotsin historian pahin kouluampuminen tapahtui.
Ainakin 11 ihmistä menehtyi ja useita haavoittui iskussa Risbergskan aikuiskoulutuskeskuksessa Örebrossa. Viranomaisten mukaan sairaalahoitoon joutuneista kuudesta uhrista viisi tarvitsi leikkaushoitoa, ja heidän tilansa on edelleen vakava.
Abdullah menetti ystävänsä
Ampumisen uhrin ystävä Abdullah Altane kuvaili tiistain olleen aluksi tavallinen päivä.
– Olen ollut hereillä koko yön ja miettinyt tapahtunutta. Ei ole sanoja, joilla voisi selittää, mitä tapahtui, Altane sanoi.
Lue myös: Rikostoimittajan kommentti: Ruotsin poliisilla kesti tuntikausia kertoa kouluampumisen uhreista – miksi se hidasteli?
Örebron kunnanhallituksen puheenjohtaja John Johansson kertoi koko kaupungin olevan surun murtama.
– Tämä on niin surullinen päivä, ja ajatukseni ovat kaikkien niiden luona, joita tämä hirvittävä teko on koskettanut, hän sanoi.
Koulu suljettu, kriisiapu järjestetty
Entréskolanin rehtori Marcus Ahltun ilmoitti, että koulu pysyy yhden päivän suljettuna poliisin suosituksesta. Kyseisessä koulussa on 4.–9. luokan oppilaita.
– Tapaamme iltapäivällä kriisitukihenkilöstön, ja huomenna paikalla ovat jälleen psykologi ja koululääkäri, kun kohtaamme oppilaat, Ahltun kertoi.
– Tämä on aivan kamalaa. Ei uskoisi, että tällaista tapahtuu missään – ja erityisesti ei täällä, hän lisäsi.
