Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eläkeajalta odotetaan aktiivisuutta, mutta nautitaankin omasta ajasta

Lehtikuva/Timo Jaakonaho
Lehtikuva/Timo JaakonahoCopyright: MTV Oyj/Lehtikuva, 2009.
Julkaistu 17.05.2009 17:00

Kun työurakka alkaa lopullisesti olla ohi, odotukset eläkeaikaa kohtaan alkavat hiljalleen muotoutua. Viva-lehden Suuret ikäluokat -tutkimus selvitti eläkeläisten nauttivan eniten siitä, että on vihdoin aikaa itselle. Silti monet odottavat olevansa aktiivisempia eläkkeellä.

Viva-lehden Suuret ikäluokat - kyselytutkimus paljasti, että kokoaikaeläkeläiset pitivät omaa aikaa parhaana asiana eläkkeellä olemisessa. Kaikkiaan 42 prosenttia rankkasi "aikaa itselle" -vaihtoehdon ykkössijalle.

Edelleen työelämässä olleet odottivat eläkeajalta eniten aikaa lastenlastensa kanssa. Kun lapsenlapset sijoittuivat odotuslistassa ykköseksi, "aikaa itselle" -vaihtoehto jäi kuudennelle sijalle. Kaikkiaan vaihtoehtoja oli seitsemän.

Miehet odottivat yhteistä aikaa puolison kanssa

Kolmannes työelämässä olleista odotti eniten sitä, että eläkkeellä heillä olisi aikaa harrastuksille ja kuntoilulle. Lähes sama määrä eläkkeellä olleista vastaajista piti kyseisiä asioita eläkeajan parhaina puolina. Matkailu sen sijaan ei ollut enää niin kovassa suosiossa eläkkeelle päässeiden joukossa. Vain reilu kymmenesosa nautti eniten matkailusta, kun viidennes työelämässä olleista odotti matkailua eniten.

Kyselyn suurin yllätys oli se, että työssäkäyvistä miehistä 33 prosenttia odotti eläkkeeltä eniten aikaa puolisonsa kanssa. Naisten keskuudessa puolison kanssa oleilua ei odotettu niin kovasti: kyseisen vaihtoehdon valitsi ykköseksi vain 19 prosenttia naisista.

Erot kuitenkin tasaantuivat eläkkeellä olevien keskuudessa. Noin 25 prosenttia miehistä ja naisista piti puolison kanssa vietettävää aikaa eläkeajan parhaana asiana.

Tutkimuksessa haastateltiin viittäsataa 58–63-vuotiasta suomalaista. Kokoaikaeläkkeellä heistä oli 302 vastaajaa. 198 tutkimukseen vastannutta oli vielä työelämässä.

Osallistu keskusteluun!

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa