DDR-juoksija Katrin Krabbe sai seuraa: saksalaislupaus huimaan tulokseen alkuerissä

16.1.29349197
Gina Lückenkemperimago/Sebastian Wells/ All Over Press
Julkaistu 05.08.2017 19:02

MTV SPORT-Reuters

20-vuotiaasta Gina Lückenkemperistä tuli lauantaina vasta ensimmäinen saksalaisnainen sitten legendaarisen Katrin Krabben, joka on juossut alle 11 sekunnin naisten sadalla metrillä.

Lückenkemper pyyhälsi Lontoon MM-kisojen alkuerien aluksi ajan 10,95. Viimeksi saksalaisista samaan ylsi Katrin Krabbe vuoden 1991 MM-kisoissa Tokiossa (10,99).

– Tähän yltäminen on ollut minun unelmani. On mahtavaa päästä viimeinkin alle 11 sekunnin. Kun näin ajan, ajattelin, että voi luoja, tämä tosiaan tapahtui, Lückenkemper riemuitsi IAAF:n kisahaastattelussa.

16.1.132346Katrin Krabbe vuoden 1991 MM-kisoissa./ All Over Press

Krabben Itä-Saksan aikana tekemä ennätys on 10,89. Lückenkemper nousi tuloksellaan Saksan kaikkien aikojen listalla jaetulle kuudelle sijalle Bärbel Wöckelin rinnalle listan parhaana ei-DDR-juoksijana.

Nuorukaista edellä ovat Wöckelin ja neljäntenä olevan Krabben lisäksi vain ennätysnainen Marlies Göhr (10,81), Marita Koch (10,83), Silke Möller (10,86) ja Heike Drechsler (10,91).

Toinen saksalaisjuoksija Tatjana Pinto hylättiin alkuerissä varaslähdön takia.

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu