Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Danick Martelilta dramaattinen temppu häntäpään mittelössä – Ville Hämäläinen väisteli SaiPan syksyn purkua

5:50Maalikooste: HPK - SaiPaVideolla maalikooste ottelusta HPK-SaiPa.Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 30.12.2023 21:06

MTV URHEILU-STT

Miesten jääkiekkoliigan Hämeenlinnan Pallokerhon kultakypärä Danick Martel, 29, oli kotijoukkueen suuri sankari, kun HPK käänsi näköpiirissä olleen varsinaisen peliajan tappion 3–2-jatkoaikavoitoksi Lappeenrannan SaiPasta.

KIERROSRAPORTTI: HIFK:n uusi vahvistus heti ilmiliekeissä, Ilves kompuroi hämmästyttävällä tavalla – näin SM-liigassa pelattiin lauantaina

Martel (2+1) tasoitti varsinaisen peliajan viimeisellä kymmenyksellä, eikä peliä enää edes aloitettu ennen loppusummeria. Martel iski jatkoaikavoiton rannekudilla.

HPK:n puolustaja Petteri Nurmi (0+2) ja hyökkääjä Markus Nenonen (1+1) täydensivät tehovireistä Martelia.

– SaiPa oli hyvä. Meidän asenne ei ollut huono. Peliä oli nihkeää ja turhautunutta. Mukavampi lähteä tauolle kahdella pistellä kuin nollalla pisteellä, sanoi HPK:n valmentaja Matias Lehtonen.

SaiPa on voittanut viimeisistä kymmenestä pelistään vain yhden ottelun, kun se löi joulukuun puolivälissä nimenomaan HPK:n jatkoajalla 2–1.

– Nyt ei ole oikea paikka analysoida syyskautta, sillä tunteet ovat pinnassa. Tietysti haluamme olla parempia, sanoi SaiPan valmentaja Ville Hämäläinen.

SaiPan maalintekijöinä kunnostautuivat ja . SaiPan kultakypärä (0+2) pohjusti joukkueen molemmat maalit.

Valtteri Ojantakanen
Adam Helewka
Antoine Morand

Lisää aiheesta:

SM-liigan sarjakärki kompasteli, HPK:lle iso voitto – "Kävimme jotenkin hitaalla"HIFK kärsii uskomattomasta tehottomuudesta – Olli Jokiselta karu loukkaantumispaljastusÄssien Niklas Rubin hurmasi, HPK:n synkkä saldo sen kuin paheneeAntti Pihlström palasi puolustajan paikalta hyökkääjäksi ja tehoja syntyi heti – "Tosi hyvä peli"Kanadalaishyökkääjä Michael Joly, 26, taas HPK:n kultakimpaleHPK väänsi täydet pisteet ja nousi SM-liigassa viidenneksi – TPS-luotsi Kalle Kaskinen löysi selvät syyt tappiolle
LiigaHPKSaiPaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen21:40
    NHL

    Kaapo Kakosta merkittävä päivitys

  • Eilen21:23
    KooKoo

    Tehtyä maalia ei huomannut kukaan – kiekko löytyi SM-liigahäkistä pelikatkolla

  • Eilen20:56
    Pelicans

    Sami Kapanen tiuski: "Mitä sinä haluat?" – Päästeli sitten harvinaislaatuista kritiikkiä

  • Eilen20:22
    HPK

    Tyly putki katkesi SM-liigan surkeimman vierasjoukkueen kustannuksella – "Karua, jos olisimme taas hävinneet"

  • Eilen20:05
    SaiPa

    Raju näytös – Raimo Helminen tiukkana: "Valehtelevat todella paljon"