Charles Leclerc jäi sanattomaksi komean suorituksensa jälkeen – "Olen yllättynyt"
Ferrarin Charles Leclerc ajoi komeasti neljänteen lähtöruutuun Eifelin GP:n aika-ajoissa. Monacolaiskuski yllättyi itsekin hienosta suorituksestaan.
Ferrari on ollut kaukana kärjen takana koko kauden ajan. Ajoittaisia Leclercin aiheuttamia valonpilkahduksia lukuun ottamatta, on Ferrari-kaksikko ollut niin aika-ajoissa kuin kisoissakin kaukana kärjen vauhdista.
Lauantaina Leclerc piti kuitenkin vahvaa vauhtia, mikä vei monacolaiskuskin komeasti neljänteen lähtöruutuun. Leclerc jäi Valtteri Bottaksen kärkiajasta 0,766 sekuntia. Leclerc yllättyi itsekin vauhdistaan. Varsinkin, kun tallitoveri Sebastian Vettel jäi kauas taakse sijalle 11.
– En oikein tiedä, olen aika yllättynyt. Odotin meillä olevan haasteita kylmässä säässä, Leclerc kertoo Sky Sportsin haastattelussa.
– Meillä on kauden alusta lähtien ollut vaikeuksia saada renkaita toimimaan kylmässä, mutta nyt se näytti toimivan. Olen erittäin, erittäin tyytyväinen viimeiseen kierrokseeni. Sain kaiken loksahtamaan paikoilleen ja nelossija on erinomainen, hän jatkaa.
Ferrari on ollut suorituskyvyllisesti kaukana kärkitalleista, mutta viime viikkoina talli on ottanut pieniä askeleita oikeaan suuntaan päivitystensä avulla. Mitään mullistavia päivityksiä autoon ei kuitenkaan ole tällä kaudella luvassa.
– Me saimme muutamia tähän viikonloppuun muutamia päivityksiä, jotka toimivat kunnolla. Emme yritä löytää päivitystä, joka parantaisi valtavasti meidän kierrosaikaamme, mutta saamme pieniä eroja joka viikonloppu, mikä toimii tällä hetkellä hyvin, Leclerc sanoo.
Kehno sää on sekoittanut Eifelin GP:n kisaviikonloppua, koska perjantain vapaat harjoitukset jäivät kokonaan väliin sankan sumun takia. Tästä syystä johtuen tallit eivät ole voineet valmistautua kisaan tutulla tyylillään.
– Kisasta tulee mielenkiintoinen, koska hyppäämme tavallaan vähän tuntemattomaan. Emme ole ajaneet vielä yhtään vetoa suurella bensamäärällä, joten on tärkeää pitää huolta renkaista, Leclerc ennakoi kisaa.
Uusimmat
-
09:53
Rovaniemen MM-ralli huipentuu: Kalle Rovanperällä kädet täynnä töitä – MTV Urheilu seuraa
-
09:50
Nyrkkeilyn MM-ottelu loppui lyhyeen yksipuolisen löylytyksen jälkeen
-
09:49
Pystytkö katsomaan tämän loppuun asti? Kokeile, kestääkö kanttisi "kauhuvideota"
-
09:47
Yli viisi kertaa Helsingin kokoinen maa-alue lohkesi Etelämantereen jäätiköstä – video paljastaa murtuman ällistyttävän pituuden
-
09:42
Bitcoin kuluttaa reilusti enemmän sähköä kuin koko Suomi – louhimisprosessi käy jatkuvasti vaikeammaksi ja kuluttavammaksi
-
09:08
NHL:n yön suomalaiset: Upean maalin laukonut Joonas Donskoi tuikki ykköstähtenä – Mikko Rantanen nousee pistepörssissä
-
09:03
Vuosi Salkkareissa! Konsta Hietanen hyppäsi poliisin saappaisiin – näin oikeat poliisit kommentoivat roolisuoritusta
-
09:02
MTV:n ruokatoimittaja testasi ylistetyn, kermaisen kanaruoan: Tämä ohje kannattaa ottaa talteen!
-
08:57
MM-hiihdoissa poikkeava sääntöratkaisu – Suomen joukkueesta vihreätä valoa
-
08:47
Myanmarissa sotilaat ampuivat kovilla mielenosoittajia vastaan – ainakin kolme kuoli
-
08:22
Tapparan hylätty maali nostatti kovan keskustelun – Lasse Kukkosella ehdotus uudeksi säännöksi
-
08:10
Jo toinen nainen syyttää New Yorkin kuvernööriä seksuaalisesta ahdistelusta
-
08:06
Henna, 25, alkoi nähdä harhoja kesken raskauden, syyksi paljastui erittäin harvinainen sairaus: "Minulla kävi vain huono tuuri"
-
08:03
Sunnuntaina nähdään Suomen MM-mitalisauman kannalta iso suoritus – "Vaiva saatiin kuriin vasta täällä"
-
08:02
Suvi Pitkänen biletti rankasti viime kesänä suhdekriisin aikana – hyppy tuntemattomaan auttoi oivaltamaan tärkeän asian
-
08:00
Hakijamaiden ihmisoikeudet laitettava puntariin arvokisoja myönnettäessä, odottaa Suomen Olympiakomitean uusi puheenjohtaja Jan Vapaavuori
-
07:56
Suomalaispuolustajalle harvinaista herkkua NHL:ssä – pitkä kuiva kausi poikki upealla tavalla: "En aio valehdella"
-
07:40
Molemmat jalkansa menettänyt formulalupaus toteutti hurjan haasteen – Valtteri Bottaskin ihasteli: "Legenda"
-
07:30
Jari Isometsältä häkeltynyt reaktio Suomen joukkuevalintaan: "Ai Pärmäkoski lähti?"
-
07:29
Valtteri Filppula keräsi kauden ennätyspisteensä – Aleksander Barkovilta viileä harhautus voittolaukauskilpailussa
-
Lataa lisää