BMW uuden i-brändin aloitti kaupunkiauto i3, jota seurasi urheiluauto i8. Sen huomiota herättävän kuoren alle on pakattu annos uusinta tekniikkaa, joka tarjoaa urheilullista suorituskykyä ympäristöystävällisesti
Auton keskelle sijoitettu 1,5-litrainen ja 3-sylinterinen bensaturbo huolehtii takapyörien pyörittämisestä, ja etuakselilla työskentelee sähkömoottori. Auto on siis ajoittain nelivetoinen ja kahden moottorin yhteistyöllä noin 1500 kilon painoinen auto kerkeää satasen nopeuteen 4,4 sekunnissa. Auto kulkee nelivetoisuutensa ansiosta vakaasta, mutta toisaalta tässä on menetetty osa BMW:n urheilumalleista tutusta hauskuudesta.
i8 on muotoilullisesti futuristinen ja se poikkeaa selkeästi BMW:n yleisemmin hieman konservatiivisesta linjasta. Tällä mallilla valmistaja hakee uutta asiakaskuntaa jotain erilaista hakevilta ja luksustuotteisiin tottuneilta. i8 on kokonaisuutena erittäin mielenkiintoinen tuote, ja on mielenkiintoista nähdä minkälaisen vastaanoton se laajemmin saa.
Lue uuden BMW i8:n koko koeajo Teknavin numerosta 12/2014
Uusimmat
-
16:09
Ukrainan mukaan Venäjä iskenyt sotilaskohteeseen Dniprossa: Useita kuolleita – MTV seuraa sotaa
-
16:08
Valtteri Bottakselle musertava takaisku heti Monacon-viikonlopun alkuun – Leclerc hurjassa putkessa, Mercedes vaikeuksissa
-
16:06
Yle: Kymmenillätuhansilla OP:n Visa-asiakkailla kaksinkertaisia katevarauksia: Pankin sivuilla ei tiedotettu laajasta häiriöstä
-
16:01
Huomasitko? Leijonat aloitti melkoisen karusellin vaikeuksien keskellä – kaikki liittyi NHL-vahvistuksiin
-
15:48
Valtava asteroidi sujahtaa pian Maan ohi: Seuraa suorana
-
15:42
Paljon onnea, "Mörkö" – näin Leijonat juhli Marko Anttilan syntymäpäivää
-
15:35
Texasin kouluampuja tunkeutui Miahin, 11, luokkaan ja aloitti tulittamisen – "selviytymistilassa" tehty ratkaisu pelasti nuoren tytön hengen
-
15:25
Amber Heard avautui oikeudenkäynnin vaikutuksista viimeisessä todistajanlausunnossaan: "Ihmiset haluavat laittaa vauvani mikroon"
-
15:17
Iloisia uutisia Leijonien treeneistä — huippupuolustaja mukana harjoitusvahvuudessa
-
15:12
Liki 30 vuotta kateissa olleen lakimiehen omaiset ovat helpottuneita käräjätuomiosta – "He ovat odottaneet selvyyttä tapahtumiin pitkään"
-
15:09
Marko Anttilalla oli ensin vain kova ruokahalu, amisauto ja haave SM-liigaurasta – NHL-varaus hämmästytti kaikkia: "Millaisia sokeita siellä on ollut?"
-
15:08
Ilpo Härmäläisen murhasta tuomittu mainosmies "erittäin pettynyt" – näin puolustus kommentoi elinkautista
-
14:54
Vanhanen osallistuu Naton parlamentaariseen yleiskokoukseen
-
14:50
Susanna Ingerttilällä isoja terveyshuolia – joutui leikkaukseen: "Kyllähän siinä nyt ihminen säikähtää"
-
14:38
Rosvokolmikko saatiin kiinni nohevan 12-vuotiaan ansiosta – kymmenien kilojen saalis takaisin omistajalleen
-
14:36
Helsingin poliisi epäilee 39-vuotiasta miestä useiden naisten ahdistelusta: Uhreista nuorin 11-vuotias ja vanhin 83-vuotias
-
14:30
Niko Ranta-ahon uhkailusyyte kaatui käräjillä
-
14:21
"Mainosmies" tuomittiin Ilpo Härmäläisen murhasta elinkautiseen vankeuteen
-
14:16
FSB-yhteyksistä epäilty hakkeriryhmä iskenyt eurooppalaisiin sotilaskohteisiin
-
14:10
Kuva Kalle Rovanperän menosta ihastutti – suomalaistähden kartanlukijakin halusi otoksen käsiinsä
-
Lataa lisää