Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Blake maksoi henkivartijansa ulos vankilasta

Blake Robert ja vaimo
Blake Robert ja vaimoCopyright MTV3i/AP GraphicsBank 2002
Julkaistu 29.04.2002 13:53

Näyttelijä Robert Blake maksoi miljoonan dollarin takuusumman saadakseen henkivartijansa Earle Caldwellin vapaalle vankilasta. Kumpikin mies odottaa Blaken vaimon Bonny Lee Bakleyn murhaoikeudenkäyntiä. Caldwell vapautettiin Los Angelesin Men's Central Jail -vankilasta perjantaina, kertoo Blaken asianajaja Harland Braun. Blake puolestaan on vangittuna vankilan erillissiipeen erilleen muista vangeista.

Braun kertoo näyttelijän päätöksen maksaa Caldwellin takuut olleen "hänen velvollisuutensa". Asianajaja sivuuttaa spekulaation, jonka mukaan Blake olisi maksanut Caldwellin takuut varmistaakseen, ettei hän käänny Blakea vastaan. -Tuo on tyhmää, Braun sanoo. -Kalifornian lain mukaan työnantajalla on velvollisuus maksaa työntekijänsä työhön liittyvät oikeudenkäyntikustannukset.

Braun ja Bakleyn perheen asianajaja ovat kumpikin sanoneet, että viranomaiset ovat painostaneet Caldwelliä todistamaan Blakea vastaan tulevassa oikeudenkäynnissä, mutta henkivartija väittää, ettei hänellä ole raskauttavia todisteita pomoansa vastaan.

Bakley ammuttiin 4. toukokuuta 2001 hänen istuessaan Blaken urheiluautossa. Syyttäjien mukaan Blake, joka oli naimisissa inhoamansa naisen kanssa, ei ollut löytänyt palkkamurhaajaa, joten hän oli ampunut vaimonsa itse.

Lisää aiheesta:

Näyttelijä Robert Blake on kuollut 89-vuotiaana – vapautettiin aikoinaan murhasyytteistäSyyttäjät: Onko Blake huono näyttelijä?Blake syyttää muita vaimonsa murhastaTodistajat: Blake käyttäytyi omituisestiSyyttäjä: Blake murhasi saadakseen lapsensa huoltajuudenBlaken murhajutun oikeudenkäynti alkaa
Robert BlakeElokuvat

Tuoreimmat aiheesta

Robert Blake
  • 10.03.202309:30
    David Lynch

    Näyttelijä Robert Blake on kuollut 89-vuotiaana – vapautettiin aikoinaan murhasyytteistä

  • 10.01.200514:02
    Elokuvat

    Syyttäjät: Onko Blake huono näyttelijä?

  • 07.01.200514:22
    Elokuvat

    Blake syyttää muita vaimonsa murhasta

  • 22.12.200412:58
    Elokuvat

    Todistajat: Blake käyttäytyi omituisesti

  • 21.12.200415:36
    Elokuvat

    Syyttäjä: Blake murhasi saadakseen lapsensa huoltajuuden