Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Bemarin tehomaasturi yllätti suomalaisen kilpa-autoilijan housut jalassa: ”Ei tän näin hauskaa pitäny olla”

0:38Suomalainen rata-autoilija vei BMW:n tehomaasturin AlastarolleJenkeissä menestystä niittänyt rata-autoilija Jesse Krohn vei BMW:n tehomaasturin Alastarolle ja yllättyi.Teknavi
Julkaistu 26.04.2020 10:54
Toimittajan kuva

Teknavi

teknavi

Tammikuussa Daytonan 24-tuntisen voittanut Jesse Krohn on vieraana Teknavin tv-kauden seitsemännessä jaksossa. Lisäksi jaksossa on testissä tuore Euroopan Vuoden Auto 2020 -kilpailun voittanut Peugeot 208 ja koeajossa sähköllä kulkeva DS 3 Crossback E-Tense. Uusin jakso MTV3-kanavalla sunnuntaina kello 22.35.

Suomalaiset ovat tunnetusti nopeaa kansaa. Kaikki tuntevat rallipoluilla ja formularadoilla menestystä niittäneet kuljettajat, mutta kovia nimiä löytyy myös muiden lajien parista. 29-vuotias Jesse Krohn kuuluu tähän joukkoon.

BMW:n tehdastallissa kilpaa ajava Krohn nousi otsikoihin tammikuussa, kun hän oli voittamassa legendaarisen Daytonan 24-tunnin kilpailun. Krohn ajoi GTLM-luokan voittoon BMW M8 GTE -autolla kolmen muun kuljettajan kanssa. Edellisen kerran suomalainen on ollut voittamassa kyseistä kilpailua vuonna 1970, kun Leo Kinnunen kiipesi keskimmäiselle korokkeelle.

Lue myös: Valtteri Bottaksen ensimmäinen kärry ei ollut se kaikkein tavanomaisin – F1-tähti omistaa tällä hetkellä vain yhden auton, mutta talliin on tulossa todellinen unelmien unelma

Koronakriisin tyhjentämän kalenterin ansiosta mies kerkesi tulla piipahtamaan Teknavin kuvauksissa. Vakituisesti Suomessa asuvan Krohnin arkipäivän kulkupelinä on tuore BMW X4 M Competition. 510-hevosvoimaisella rivikuutosella varustettu katumaasturi miellyttää ratakuskia arkikäytettävyydellään ja jopa yllättää suorituskyvyllään.

– Siis mä en ois ikinä uskonu, että tällä pääsee näin kovaa radalla, Krohn toteaa innoissaan Alastaron moottorirataa kiertäessään.

BMW X4 M Competition 

  • Moottori: 3,0 R6 tuplaturbo
  • Teho: 510 hv
  • Vääntö: 600 Nm
  • Kiihtyvyys 0-100 km/h: 4,1 s
  • Huippunopeus: 285 km/h
  • EU-keskikulutus: 11,3 l/100 km
  • CO2-päästöt: 259 g/km
  • Vaihteisto: 8-vaiht. aut.
  • Hinta alkaen 167 958 €

Tämän lisäksi seitsemännessä jaksossa katsotaan, mistä aineksista on tehty tuore Euroopan Vuoden Auto 2020. Risto Virtasen ajotestiin laitetaan nimittäin pirteä Peugeot 208.

Jakson sähköannoksesta vastaa ranskalaisen DS. Koeajossa selvitetään, minkälainen menopeli on valmistajan ensimmäinen täyssähköauto DS 3 Crossback E-Tense.

Teknavin 19. tuotantokauden seitsemännen jakson ensiesitys sunnuntaina 26. huhtikuuta kello 22.35 MTV3-kanavalla. Uusinnat lauantaina 2.5. kello 16 ja sunnuntaina 3.5. kello 14.30 MTV3:lla.

Lisää aiheesta:

Hengityssuojain-Bentley vietiin tyhjälle kiitotielle – tällaiset olivat tunnelmat, kun lappu painettiin lattiaan: "Sähän puhut kuin siinä Teknavi-ohjelmassa"Testissä uudistunut Porsche Macan – ”Auto tottelee kuljettajan käskyjä todella täsmällisesti”Tänään tv:ssä – Räppäri Uniikki esittelee uniikin menopelinsä: "Ei ole samanlaista autoa kenelläkään Suomessa"Avoautopäivä Markku Alénin tapaan – vauhtikäsittelyssä 570-hevosvoimainen McLaren: "Älä nyt, ettei tule housuun!"Markku Alén 600-hevosvoimaisen BMW M5:n ratissa: ”Kyllä lähtee”Mustang-ajelulla Emma Kimiläisen kanssa: “En kaipaa liikenteeseen kovin urheilullista autoa”
AutotUrheiluBMWTV-ohjelmatLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen14:16
    Ruotsi

    Suomalaisen matkanjärjestäjän bussi suistui tieltä Ruotsissa – kymmenen sairaalaan

  • Eilen12:15
    Liikenneturvallisuus

    Autoilija! Älä anna talvimyräkän yllättää, vaan toimi näin

  • pe19:28
    Liikenneturvallisuus

    Kun rekankuljettaja Tarutuuli näki pientareella savuavan auton, hän ei epäröinyt: "Totesin, että nyt on tosi kyseessä"

  • pe16:05
    Liikennevalvonta

    Nuori kuski ajoi poliisipartion ohi Vantaalla – tämä näky sai poliisin pysäyttämään ajoneuvon

  • pe09:32
    Katsastus

    Liikenteessä kymmeniä tuhansia laittomia henkilöautoja – ei kai omasi ole joukossa?