Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Anneli Auerin Murhalesken muistelmat julki – karuja yksityiskohtia murhaepäillyn elämästä

1:14:0099. Erikoishaastattelussa Anneli Auer: Ulvilan murhamysteeri
Julkaistu 16.09.2016 10:50

MTV UUTISET

Suomalaisen rikoshistorian erikoisimpiin kuuluva Ulvilan murhamysteeri saa lisää väriä Anneli Auerin tänään julkaistussa kirjassa. Auer kertoo Murhalesken muistelmissa avoimesti henkilökohtaisesta elämästään ja vuosien piinasta.

Kuten aikaisemminkin, Auer kiistää kirjassa hyvin jyrkästi häneen kohdistuneet murhaepäilyt.

Hän kertoo kirjassaan elämästään ennen ja jälkeen joulukuun ensimmäistä vuonna 2006, jolloin Jukka S. Lahti murhattiin perheen kotiin Ulvilassa. Kirja alkaa auringon paisteella.

"Entisen elämäni viimeinen täysin onnellinen muisto sijoittuu lokakuun lopulle vuoteen 2006. Taivas on pilvetön. Lämpötila on noin 27 astetta ja perheemme on viikon syyslomalla Teneriffalla."

"Voisi tapahtua kenelle vain"

Auer sanoo, että kirja ei kerro pelkästään hänestä, vaan samankaltainen tragedia voi sattua kenelle tahansa.

"Ihmettelimme molemmat Jukan kanssa outoa ääntä. Jukka nousi ylös katsomaan. Minäkin nousin seisomaan sängyllä ja kurkistin sälekaihdinten välistä. Odotin näkeväni ukkosmyrskyn tai muun vastaavan luonnonilmiön, mutten nähnyt mitään. Sitten kiinnitin huomiota pieniin valonvälähdyksiin ja ajattelin, että ehkä joku oli tullut terassillemme paukuttelemaan uudenvuoden paukkuja pelotellakseen meitä. Takapihan terassi oli seinän takana takkahuoneen vieressä. Käytimme takkahuonetta makuuhuoneena ja sänkymme oli sijoitettu tätä seinää vasten.

Seuraavaksi tajusin, että takkahuoneessa lenteli lasia. Pelästyin ja suojasin silmäni refleksinomaisesti kädelläni, vaikka lasinpalat eivät tulleetkaan ihan sinne asti, missä minä olin. Rytinä jatkui ja olin täydellisen hämmennyksen vallassa. En pystynyt muodostamaan itselleni mitään järkevää selitystä käynnissä olevalle tapahtumalle ennen kuin lopulta havaitsin terassin ovella jotain tummaa ja liikkuvaa. Vasta silloin tajusin, että joku oli tunkeutumassa sisään kotiimme.

Varas, ajattelen. Ja tyhmä varas – eihän meillä ole mitään varastettavaa!"

Näin Auer kuvaa kirjassaan surmayön tapahtumien kulkua. Illan lopputuloksena on edelleen ratkaisematta oleva murha ja Anneli Auerin joutuminen murhaepäillyksi.

Auer on todettu syyttömäksi murhaan. Toisaalta hänet on todettu syylliseksi törkeisiin lapsiin kohdistuneisiin seksuaali- ja väkivaltarikoksiin.

Auer kertoo kirjassan yksityiskohtaisesti myös kuulusteluista ja yrityksistä puhdistaa nimensä. Hän toivoo vielä näkevänsä perusteellisen tutkimuksen, jossa selvitetään, mikä kaikki meni pieleen.

Kirja loppuu tulevaisuuteen.

"Varovaisen toiveikkaana ajattelen, että pahin on nyt kuitenkin ohi. Elämä tulee vielä olemaan hyvää meille kaikille. Ei sellaista kuin ennen, mutta hyvää jollain uudella tavalla."

Lisää aiheesta:

Milla Arosen murhaaja kertoo uutuuskirjassa valehdelleensa oikeudessa – "Kuolinsyy on eri kuin mitä olen esittänyt"Kun Harri oli nuori, hänen äitinsä surmasi Harrin sisarukset ja itsensä – "Nyt aikuisena ymmärrän, että moni asia oli pahasti pielessä"Pikkutytön kuolemaan johtanut tapahtumaketju sai koko Rauman pelon valtaan vuonna 1977 – uutuuskirja: kaikki etsivät huppumiestä, kunnes traaginen totuus paljastuiSaksalaisnuori tapettiin ruotsinlaivan kannelle: Viking Sallyn murhamysteeri piinasi poliisia yli 30 vuotta – nyt läpimurto on lähelläMurharyhmän ex-pomon elämän raskain vuosi: Oma esikoistytär kuoli yllättäen ja tutkittavana oli vaikeita henkirikoksia – "Lähin alaiseni toi suru-uutisen, hänen katseensa kertoi kaiken"Video: Kohuttu Auer astui julkisuuteen – "Joskus vielä elän normaalia elämää"
Anneli AuerKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Anneli Auer
  • 15:16
    Rikos

    Auer-käräjät: Aikuistuneen lapsen mukaan sijaisvanhemmat manipuloivat ja pelottelivat kertomaan valheita äidistä – MTV seurasi

  • Eilen16:25
    Rikos

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi

  • ti15:09
    Oikeudenkäynnit

    Auer-puolustus: Muutamassa kuukaudessa empaattisesta isosiskosta tuli narsistinen paholainen – MTV seurasi

  • 24.10.05:24
    Rikos

    Auerin puolustuksen uusista todisteista paljastus: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"

  • 23.10.15:35
    Rikos

    Auer-oikeudenkäynnissä yllätyspäätös