Audi A3 Sportback esillä Pariisin autonäyttelyssä, Suomeen ensi keväänä
Syyskuun lopulla alkavassa Pariisin autonäyttelyssä nähdään uusi Audi A3 Sportback. Mallin ennakkomyynti alkaa tänä syksynä, mutta virallinen Suomen ensiesittely koittaa vasta maaliskuussa 2013.
5-ovinen A3 Sportback on kolmiovisen A3-sisarensa Compact Coupén kasvatettu versio. Uutuus on 3,5 senttiä pidempi kuin Compact Coupé ja 5,8 senttiä pidempi kuin edeltävä A3 Sportback.
Malli perustuu Volkswagen-konsernin uuteen moduulirakennetekniikkaan, jolla esimerkiksi uuden Volkswagen Golfin painoa on pudotettu sata kiloa. A3 Sportbackiä dieetti on Audin mukaan keventänyt parhaimmillaan 90 kilolla. Polttoaineenkulutus on mallistossa vähentynyt keskimäärin 10 prosentilla.
Bensiinimoottoriksi autoon saa suorasuihkutteisen, turboahdetun 1.4 TFSI:n tai 1.8 TFSI:n. Pienemmästä koneesta puskee 122, suuremmasta 180 hevosvoimaa. Dieselvaihtoehdot ovat 105-hevosvoimainen 1.6 TDI tai 150-hevosvoimainen 2.0 TDI.
Kaikkien moottorien yhteydessä käytetään polttoainetta säästävää moottorinsammutusautomatiikkaa. 1.4 TFSI -moottorin yhdistelmäkulutus on 5,3 litraa satasella ja hiilidioksidipäästöt 123 grammaa kilometrillä.
1.6 TDI kuluttaa dieseliä sataa kilometriä kohti 3,8 litraa ja päästelee hiilidioksidia yhtä kilometriä kohti 99 gramman verran.
1,4-litraisen bensakoneen ja 1,6-litraisen dieselin kanssa vaihteistona pelaa 6-pykäläinen manuaali, jonka voi 2,0-litraisessa dieselissä päivittää 6-vaihteiseksi S tronic -automaatiksi. 1,8-litrainen bensakone on aina varustettu quattro-nelivedolla ja 6-vaihteisella automaatilla.
Audi A3 Sportback -malliston ennakkomyynti käynnistyy syksyllä 2012, mutta mallin ensiesittely Suomessa on maaliskuussa 2013. Malliston hintoja Audi ei ole kertonut.
Syksyllä 2013 A3:sta on tulossa vielä sedan-malli.
Uusimmat
-
13:23
Laulaja Sanni ja Shirly Karvinen postasivat ensimmäisen yhteiskuvan: "Mun rakkaus"
-
13:17
Venäjä: Joukot ovat vetäytyneet Käärmesaarelta "hyvän tahdon eleenä" – MTV seuraa sotaa
-
12:49
Nisa Soraya heitti villin ehdotuksen Uutisaamun juontajalle – Ivan Puopolo hämmentyi täysin
-
12:48
Uskomaton näky! Theresa nappasi poikkeuksellisen kuvan ajaessaan kohti kotia
-
12:41
Nainen löytyi tapettuna kotoaan Torniosta – poliisi etsii aviomiestä, oletko nähnyt häntä?
-
12:39
Poliisitutkinta Ranskan ympäriajoon osallistuvan tallin hotellissa – jo alkuviikosta tapahtui
-
12:33
Britannialta 1,2 miljardin euron apupaketti Ukrainalle – Ruotsi lähettää lisää aseita
-
12:29
Sinilevä runsastunut merialueilla – täällä sitä on havaittu eniten
-
12:24
Miljardööri Bernie Ecclestone järkytti tv-katsojia: "Ottaisin luodin Putinin puolesta"
-
12:12
Venäjän miehityshallinto: Seitsemän tuhannen viljalasti lähtenyt Berdjanskin satamakaupungista Ukrainassa
-
12:07
Venäjä ja Ukraina: Venäläisjoukot ovat vetäytyneet Käärmesaarelta
-
11:55
Viikon lämpimin päivä on vasta edessä – sitten nähdään käänne: "Luvassa kunnon rytinää"
-
11:48
Kodin palovaroitin ei välttämättä ehdi reagoida kaikkiin paloihin ennen kuin on myöhäistä – tämä muistisääntö kannattaa painaa mieleen
-
11:40
MTV muuttaa ympäristöystävällisempiin tiloihin – tältä näyttää uudessa Pöllölaaksossa: Linnunpönttöjä, hyönteishotelleja sekä huipputeknologiaa
-
11:38
"Kipukynnys ylittynyt" – polttoaineen kallistuminen on vähentänyt kesälomamatkoja
-
11:28
Reuters: Kaliningrad saatetaan sulkea pois EU:n pakotelistalta
-
10:55
Näin voit tehdä superhyvää jäätelöä itse – vain muutama raaka-aine, etkä tarvitse edes jäätelökonetta!
-
10:52
F1-tähti ällistyi suomalaisille rakkaasta lajista: "Luultavasti kuolisin"
-
10:50
Teho-osasto-näyttelijä Mary Mara hukkui liukastumisen seurauksena – näin tapahtumat etenivät
-
10:11
Iäkäs mies hukkui Pieliseen
-
Lataa lisää