Asus on julkistanut uuden ZenFone 6 -älypuhelimensa.
ZenFone 6 on varustettu huippuluokan tekniikalla, kuten Qualcommin Snapdragon 855 -järjestelmäpiirillä, kääntyvällä Flip Camera -kameramoduulilla sisältäen 48 megapikselin pääkameran ja 13 megapikselin ultralaajakulmakameran, sekä kookkaalla akulla.
ZenFone 6 tulee ennakkotilattavaksi heti tänään ja toimitukset sekä myynti alkavat 25. toukokuuta.
Värivaihtoehtoja on kaksi, musta Midnight Black sekä hopea Twilight Silver. ZenFone 6 on saatavilla Asuksen omasta eShop-verkkokaupasta sekä jälleenmyyjistä Elisalta, Telialta ja Powerilta. Suositushinnat ovat:
- ZenFone 6, 6 + 64 Gt: 499 €
- ZenFone 6, 6 + 128 Gt: 559 €
- ZenFone 6, 8 + 256 Gt: 599 € (Twilight Silver vain Powerilta ja Asus eShopista)
Suurin erikoisuus ZenFone 6:ssa on sen 180 astetta kääntyvä Flip Camera -kameraratkaisu.
Kaksi takakameraa kääntyvät myös etukameroiksi osana yläreunasta saranoitua, motorisoitua kameramoduulia. Kameraratkaisun ansiosta ZenFone 6:n etupuolen voi täyttää pienillä reunuksilla varustettu, loveton näyttö. Toinen merkittävä etu on korkealaatuisen 48 megapikselin automaattitarkenteisen pääkameran, sen rinnalta löytyvän 13 megapikselin ultralaajakulmakameran sekä LED-kuvausvalon käyttömahdollisuus myös selfie-kuviin ja videoihin - jopa 4K 60 fps -tarkkuudella ja elektronisella EIS-kuvanvakautuksella.
Flip Camera avautuu Asuksen mukaan noin yhdessä sekunnissa, kun etukameratila avataan kamerasovelluksessa. Halutessaan kameramoduulin voi avata täyden 180 asteen sijaan myös 90 asteen asentoon, tai mihin tahansa muuhun kulmaan äänenvoimakkuuspainikkeiden avulla.






