Aiemmin VVO:na tunnettu asuntosijoitusyhtiö Kojamo aikoo listautua Helsingin pörssiin. Pörssilistautuminen voi tuoda enemmistön yhtiöstä nykyisin omistaville ammattiyhdistysjärjestöille noin miljardin euron omaisuuspotin. 
Kojamon toimitusjohtajan Jani Niemisen mukaan yhtiön sijoituskiinteistöjen arvo on nyt lähes viisi miljardia, mutta vuoteen 2021 mennessä tavoitteena on kasvaa yli miljardilla.
– Kasvu perustuu kolmeen tukijalkaan: rakennutetaan uusia vuokra-asuntoja meidän omalle tonttivarannolle ostamalla rakennusliikkeeltä projekteja, tehdään enenevissä määrin käyttötarkoituksen muutoksia muuttamalla toimistotiloja asunnoiksi sekä ostamme olemassa olevaa asuntokantaa, silloin kun nähdään siihen hyviä mahdollisuuksia.
Markkina-arvo pörssissä kaksi miljardia
Kiinteistösijoitusyhtiöitä seuraavan analyytikon Jesse Kinnusen mukaan Kojamon markkina-arvo pörssissä saattaa nousta parhaimmillaan kahteen miljardiin euroon.
– Ulkomaisten kiinteistösijoittajien kiinnostus Suomea kohtaan on vahva, Suomi tarjoaa suhteellisen korkeaa vuokratuottoa ja talousnäkymät ovat hyvät. Tähän suhteutettuna listautumisajankohtaa voi pitää hyvänä, Kinnunen sanoo. 
Muutoksia hallituksen kokoonpanoon
PAMin, OAJ:n ja Pron puheenjohtajat ovat ilmoittaneet eroavansa yhtiön hallituksesta pörssilistauksen toteutuessa. Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto jatkaa yhtiön hallituksessa.
