Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Aselevon esteenä on vain Hamas": Äärijärjestö päivän aseleponeuvotteluihin "positiivisessa hengessä"

15:35Saadaanko Hamasin ja Israelin välille vihdoin aselepo?Saadaanko Hamasin ja Israelin välille vihdoin aselepo?MTV/AOP
Julkaistu 04.05.2024 10:41

MTV UUTISET – STT

WHO:n pääjohtaja varoitti, että Israelin mahdollinen maahyökkäys Rafahiin voisi johtaa verilöylyyn.

Äärijärjestö Hamasin delegaatio on saapunut Egyptiin jatkamaan Gazan aseleponeuvotteluja, kertoo Egyptin valtiollinen media.

Egyptiläismedia kertoo maan tiedustelupalvelulähteeseen viitaten, että neuvotteluissa Hamasin ja Israelin välillä olisi tapahtunut huomattavaa edistystä ja että egyptiläisvälittäjät ovat saaneet aikaan yhteisymmärryksen useimmista kiistakohdista.

Gazan aseleponeuvottelut ovat junnanneet paikoillaan kuukausikaupalla.

Hamasin on määrä ottaa kantaa ehdotukseen, joka toteutuessaan muun muassa lopettaisi taistelut 40 päiväksi ja johtaisi jopa tuhansien palestiinalaisvankien vapauttamiseen vastineeksi Hamasin ja muiden äärijärjestöjen sieppaamien panttivankien vapauttamisesta.

– Ainut asia, joka enää on Gazan kansan ja aselevon esteenä on Hamas, painotti Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken perjantaina.

Hamas kertoi omassa tiedotteessaan tarkastelleensa tuoreinta ehdotusta "positiivisessa hengessä".

– Ja lähdemme Kairoon samassa hengessä, jotta voisimme päästä sopimukseen, tiedotteessa vakuutettiin.

USA ei tue hyökkäystä Rafahiin

Aseleponeuvottelujen suurimpia pullonkauloja ovat olleet Hamasin vaatimus pysyvästä aselevosta sekä Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun toistuvat vakuutukset siitä, että Israel tekee lopulta maahyökkäyksen Rafahiin, saatiinpa aselepo aikaan tai ei.

Blinken toisti jälleen, että Yhdysvallat ei tue suunnitelmaa hyökkäyksestä Rafahiin, minne toista miljoonaa palestiinalaista on paennut taisteluja.

Arizonassa puhuneen Blinkenin mukaan Israel ei ole esittänyt Yhdysvalloille suunnitelmaa, jolla Gazan siviilejä pystyttäisiin suojelemaan. Blinkenin mukaan tämä tarkoittaa sitä, ettei Yhdysvallat voi tukea hyökkäystä.

"Hyökkäys voi johtaa verilöylyyn"

Myös YK:n alainen Maailman terveysjärjestö WHO varoitti jälleen kerran hyökkäyksestä Rafahiin viestipalvelu X:ssä.

WHO:n pääjohtaja sanoi, että hyökkäys Rafahiin heikentäisi entisestään jo muutenkin pahasti tuhoutunutta terveydenhuoltojärjestelmää.

Tedros Adhanom Ghebreyesus

–  WHO on syvästi huolissaan siitä, että täysimittainen sotilasoperaatio Rafahissa voisi johtaa verilöylyyn ja heikentää jo entisestään vaurioitunutta terveydenhuoltojärjestelmää, hän kirjoitti.

Päivitetty tiedolla Hamasin edustajien saapumisesta Kairoon kello 12.48.

Lisää aiheesta:

Hamas antoi vastauksen tuoreimpaan aselepoehdotukseenHamas: Yhdysvaltain tuoreissa Gazan aselepoehdotelmissa ei mitään uuttaYhdysvallat yrittää runnoa läpi aseleposopimusta Gazaan – tähtäimenä neuvottelut pysyvästä aselevostaBlinken kehotti Hamasia hyväksymään aseleposopimuksen Gazaan heti – myös muistutus IsraelilleMedia: Hamas aikoo palata Kairoon aselepoehdotusta koskevan vastauksen kanssaTulitaukovaateet useaan otteeseen torpannut Yhdysvallat vaatii taisteluiden välitöntä keskeyttämistä Gazassa
Israelin ja Hamasin sotaHamasIsraelUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hamasin sota
  • Eilen10:23
    Israel

    Israelin saamat ruumiit eivät olleetkaan panttivankien

  • to18:54
    Israel

    Israelin armeija: Hamas luovutti kahden israelilaisvangin ruumiit

  • ke17:48
    Gaza

    Israelin armeija: Aselepo palautettu voimaan

  • ke13:30
    Norja

    Norjan öljyrahasto takoi jättituotot

  • ke05:22
    J. D. Vance

    Israelin iskut surmanneet ainakin 30 ihmistä Gazassa, Gazan viranomaiset sanovat