Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aseistautunut joukko hyökkäsi kouluun Nigeriassa – yli 300 oppilasta kateissa, osa lapsista siepattu

Julkaistu 14.12.2020 23:17
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

337 oppilasta on vielä tavoittamattomissa viikonloppuna tapahtuneen hyökkäyksen jälkeen. Asiasta kertoo CNN. 

Paikallisen poliisin mukaan suuri joukko hyökkääjiä moottoripyörineen väijyi myöhään perjantaina oppilaita Kankaran valtion poikien tiedekoulun edessä. Tarkoituksena oli ilmeisesti kidnapata lapsia lunnaita varten.

Epäillyt kidnappaajat ovat esittäneet vaatimuksia koulun opettajan välityksellä. 

– Kankaran oppilaiden sieppaajat ovat ottaneet yhteyttä opettajaan ja käskeneet häntä välittämään käskyn hallitukselle helikopterivalvonnan lopettamisesta. He eivät ole pyytäneet lunnaita, kertoo Nigerian Katsinan osavaltion kuvernöörin tiedotusvälineiden pääjohtaja Abdu Labaran.

Labaranin mukaan armeija oli alueella etsimässä poikia. Hän kertoo, että vähintään 446 oppilasta on luovutettu takaisin vanhemmilleen.

Lukuisia perheitä, oppilaiden turvallisuuden tarkistamiseksi, ei kuitenkaan ole saatu kiinni huonojen puhelinyhteyksien vuoksi.

Kidnapattujen lasten määrästä ei tarkkaa tietoa

Kidnapattujen lasten määristä on liikkunut erilaisia arvioita. Hallituksen virkamiesten mukaan tarkkaa lukua on vaikea selvittää, sillä osa lapsista pakeni hyökkäyksen aikana, kun taas toiset pakenivat kyliin ja palasivat takaisin kouluun viikonloppuna. 

Nigerian presidentin Muhammadu Buharin tiedottaja Garba Shehu kertoi tänään tekstiviestitse CNN:lle, että armeijan upseerit ovat haastatelleet joitain opiskelijoita. 

– Jotkut palanneista oppilaista kertoivat kidnappaajien siepanneen kymmeniä heidän opiskelukavereitaan. Tämä on vielä varmistettava, hän kirjoitti.

Shehun mukaan lapsia etsitään metsistä ja naapurikylistä. Vanhempiin otetaan myös yhteyttä koskien heidän lapsiinsa liittyvää informaatiota. 

Yhdistyneet Kansakunnat on tuominnut sieppaukset ankarasti ja vaatinut lasten ”välitöntä ja ehdotonta vapauttamista”. 

Lisää aiheesta:

Ainakin 50 lasta päässyt pakoon sieppaajilta NigeriassaAsemiehet sieppasivat 140 opiskelijaa Nigeriassa – jo neljäs sieppaus alueella joulukuun jälkeenNigeriassa koulukaappaus – yli sata lasta viety, 11 päästetty vapaaksi Nigeriassa siepattiin koululaisia ja opettajia – aseistautuneet miehet hyökkäsivät valtiolliseen kouluunBoko Haram väittää olevansa nigerialaisten koululaisten kidnappauksen takana – oppilaita edelleen kateissa yli 30079 kidnapattua afrikkalaiskoululaista vapautettiin – vangiksi jäi vielä koulun henkilökuntaa
NigeriaKidnappauksetLapsetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Nigeria
  • 25.11.10:23
    Nälänhätä

    YK: Nigerian pohjoisosia uhkaa vakava ruokakriisi

  • 23.11.20:52
    Lapset

    Ainakin 50 lasta päässyt pakoon sieppaajilta Nigeriassa

  • 21.11.23:31
    Ulkomaat

    Järjestö: Nigerialaiskoulusta siepattu liki 230 oppilasta ja opettajaa

  • 17.11.19:56
    Koulu

    Asemiehet sieppasivat 25 koulutyttöä Nigeriassa

  • 4.11.15:42
    Afrikka

    Trump syytti Nigeriaa uskontovainoista ja uhkasi sotatoimilla – näin maa vastaa