Acer kuuluu maailman suurimpiin PC-valmistajiin, mutta senvalikoimista löytyy Windows-tietokoneiden ja oheislaitteiden lisäksi myös älypuhelimia ja tabletteja. Pelaajille suunnatut PC:t ja oheislaitteet Acerilla kantavat Predator-nimeä, ja viime vuonna Acer toi myös mobiililaitevalikoimiinsa Predator-jäseniä, kun se esitteli Android-pohjaiset Predator 6 -puhelimen sekä Predator 8 -tabletin. Otimme testiin pelaajille suunnatun Predator 8 -tabletin.
Predator 8 on varsin mielenkiintoisen näköinen laite, ja sopii hyvin Acerin hurjaan Predator-perheeseen. Kuten nimestä voi arvata, laite on varustettu kahdeksantuumaisella näytöllä, ja on pohjimmiltaan kohtuullisen pippurinen Android-tabletti, jossa on muutamia pelaajille suunnattuja erikoismausteita.
Acer Predator 8 (GT810)
- Intel Atom x7-Z8700 -järjestelmäpiiri, 4-ydinsuoritin, 1,6 – 2,4 GHz
- 2 gigatavua RAM-mustia
- 32 gigatavua tallennustilaa, muistikorttipaikka
- Näyttö 8 tuumaa, 1920 x 1200 pikseliä, kuvasuhde 16:10, IPS LCD
- 2 megapikselin etukamera 720p-videotallennuksella
- 5 megapikselin takakamera 1080p-videotallennuksella
- 802.11a/b/g/n -WiFi, Bluetooth 4.0, GPS
- 4550 milliampeeritunnin akku
- Käyttöjärjestelmänä Android 5.1 Lollipop
- 218 x 127 x 8,7 millimetriä, 350 grammaa
- Hintaluokka 400 euroa
Jos pelaajille suunnatuista tableteista puhutaan, nousee nopeasti mieleen Nvidian Shield-sarja. Nvidia Shield Tablet ja myöhemmin julkaistu edullisempi Shield Tablet K1 ovat kumpainenkin Nvidian omalla, edelleen varsin tehokkaaksi laskettavalla K1 -suorittimella varustettuja, ja luovat mielenkiintoisen vertailukohdan Predator 8:lle.
Siinä missä Nvidia teki omasta tabletistaan hyvin yksinkertaisen näköisen, varusti sen lähes puhtaalla Android-käyttöjärjestelmällä ja keskittyi tekemään laitteelle erityisen tehokkaan suorittimen ja grafiikkapiirin, on Acerin pelitabletti selvästi räiskyvämmän näköinen, mutta pohjautuu hieman yllättäen Intelin suorittimeen. Lisäksi Nvidia yhdisti omaan tablettiinsa vahvoja pelikonsolipiirteitä, kun taas Acerin laitteessa painopiste on selkeästi juuri mobiilipelaamisessa.
Intelin mobiilisuorittimilla ei yleensä ole oltu kärkikahinoissa tablettien suorituskykyjä vertaillessa, minkä lisäksi aivan kaikki Android-sovellukset eivät välttämättä Intel-alustalla edes toimi. Predator 8:aan on kuitenkin valittu varsin riuska Intel Atom, jolla ei suurempia ongelmia pelien tai sovellusten pyörittämisessä testijakson aikana ollut. RAM-muistia laitteessa kaksi gigatavua, mikä tämän päivän mittapuulla ei muuten tehokkaalle Android-laitteelle ole häävi määrä. Yksi tai kaksi gigatavua lisää saattaisi vielä hieman notkistaa laitteen toimintaa.




