Jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa Suomi koki valtavia vaikeuksia uudenvuodenyön Kanada-kamppailussa. Kahden ensimmäisen erän aikana Nuoret Leijonat ei meinannut saada minkäänlaista otetta pelistä. Päävalmentaja Antti Pennanen haki vertauskuvia jo NHL:n puolelta.
Suomen aikaan perjantain vastaisena yönä pelatussa ottelussa Kanada oli parempi lukemin 4–1. Tämän myötä Kanada voitti A-lohkon, Suomen jäätyä toiseksi.
Yön kamppailussa Kanadan aloitus sai Nuorten Leijonien päävalmentajan Antti Pennasen hämilleen.
– Tiesimme kyllä, että kovaa mennään, mutta tuo oli… en ole ihan hetkeen tuollaista nähnyt, Pennanen ihmetteli MTV Urheilulle.
– Heidän pelitemponsa ja nopeustaito oli hurjaa luokkaa. Sen lisäksi he pelasivat kurinalaisesti, eivätkä he jättäneet kiekkoja keskialueelle. He saivat kiekot meidän selustaamme, minkä lisäksi he pääsivät käyttämään taitojaan hyväksi pitkissä hyökkäyksissä.
– Tuo oli hyvä kokemus myös itselleni valmentajana. Tuossa pelissä oltiin ihan NHL:n tasolla, jos puhutaan pelinopeudesta, Pennanen näki.
Pennasen mukaan Nuoret Leijonat pyrki hidastamaan Kanadan peliä. Tämä jäi aikomuksen partaalle.
Mitä valmentajan mielessä liikkui siinä vaiheessa, kun näit, että olette nyt hurjassa mankelissa?
– Yritin rauhoitella joukkuetta ja saada lisää reagointia ja yhteistyötä mukaan peliin. Puhuimme siitä, että kiekottomien pelaajien pitää pystyä liikkumaan paremmin, jotta saisimme kiekolliselle pelaajalle paremmat tuet. Pyrkimys oli myös saada tunnetta kehiin, jotta pääsisimme peliin mukaan. Yritimme myös hidastaa peliä träppäämällä. Se ei oikein toiminut, koska he käänsivät peliä niin nopeasti. Meidän puolustuspelinopeutemme ei vain riittänyt, Pennanen mietti.

