Pääkaupunkiseudulla päiväkoteihin työntekijöitä välittävä Seure rekrytoi lastenhoitajia ja avustajia neljän päivän pikaperehdytyksellä. Yrityksen mukaan kyseessä on huonoista vaihtoehdoista paras.
Neljän päivän pikaperehdytys ja päiväkotiin lastenhoitajaksi.
Pääkaupunkiseudulla toimiva Seure on mainostanut työmahdollisuuksia päiväkodeissa varhaiskasvatusalalla kokemattomille hakijoille – edellytyksenä on vain neljän päivän pikaperehdytys.
Lastenhoitajia ja avustajia on rekrytoitu päiväkoteihin vuosien varrella jo satoja, ja työpaikkailmoituksessa hakijoilta odotetaan lähinnä kiinnostusta varhaiskasvatusalaan.
Koulutetuista lastenhoitajista huutava pula
Seuren toimitusjohtaja Anne Sivula painottaa vahvasti, että kyseessä ei ole virallinen lastenhoitajan koulutus, vaan pikemminkin perehdytys päiväkotityöhön.
– Koulutetuista lastenhoitajista on huutava pula, joten yhdessä asiakkaiden kanssa olemme rakentaneet perehdytysputken, jossa hakijoita perehdytetään päiväkotiarkeen. Koulutettua lastenhoitajaa ei neljän päivän perehdytyksellä tietenkään tule.
Vaihtoehdot ovat joka tapauksessa huonot
Hänen mukaansa hakijat käyvät tiukan seulan läpi, mutta vaihtoehdot ovat joka tapauksessa huonot. Jos koulutettua henkilökuntaa ei ole, on vaihtoehtoina joko pikaperehdytetty henkilö tai ei kukaan.
– Tämä on hätäapu. Tietenkin asiakkaidemme ykkösvaatimus on pätevä ja koulutettu työntekijä, mutta kun sellaiset tekijät loppuvat, ei päiväkoteja voi vain sulkea, hän toteaa.
Sivulan mukaan työpaikkailmoituksessa mainittu "lastenhoitaja" voi antaa hakijoille väärän käsityksen, mutta kyseessä on Seuren ja asiakkaiden välinen yleisesti käytetty termi, jolla ei viitata koulutettuihin lastenhoitajiin.
Rekrytointipolitiikka tyrmistyttää
Suomen lähi- ja perushoitajaliitossa SuPerissa ollaan tyrmistyneitä Seuren rekrytointipolitiikasta.
SuPerin kehittämisjohtaja kertoo MTV Uutisille kuulleensa asiasta ensimmäistä kertaa pari päivää sitten.

