Alkoholi aiheutti Kivikasvojen välillä skismaa 1970-luvulla, selviää ryhmän 50-vuotista historiaa läpi käyvästä teoksesta.
Showryhmä Kivikasvot esitti 1970-luvun alussa ravintolaohjelmaa eri puolilla Suomea.
Hämeenlinnan Aulangon lomahotellissa alkoholi sai jännitteet ryhmän sisällä laukeamaan toden teolla, selviää tänään tiistaina julkaistusta Ismo Sajakorven kirjoittamasta Kivikasvot ja mä -kirjasta (Docendo).
– Aulangon ensi-iltaa en totisesti unohda. Esitykseen oli aikaa vajaa tunti, mutta odottaessamme myöhässä olevaa Hemminkiä (Ilkka Lähteenmäki), Fredi (Matti Siitonen), Jori (Georg Dolivo) ja minä olimme päättäneet syodä jotakin pientä, Sajakorpi kirjoittaa.
Pöydällä oli jo seurueen tilaama ruokajuoma, kannullinen piimää. Ilkka Hemming saapui paikalle 40 minuuttia ennen ohjelman alkua.
– Hän istuutui poytään anteeksi pyytämättä, muina miehinä. "Show on 35 minuutin päästä. Mikä maksoi?" kysyi Fredi harmissaan.
Ilmapiiri kiristyi ja kun tarjoilija saapui paikalle, Hemming tilasi pyttipannua ja A-oluen. Kivikasvojen keskuudessa oli sovittu, että ennen esitystä ei nautittu alkoholia.
– Kuulkaas nyt, minä painan yli sata kiloa. Luuletteko te tosiaan, että yksi olut tuntuu tässä massassa missään, vähätteli Hemming.
Hetkeä myöhemmin tarjoilija palasi olutpullon kanssa. Ohjelman alkuun oli aikaa 28 minuuttia.
– Tarjoilija poistui hymyillen. Hemming kaatoi hitaasti lasiin olutta niin, etta se kuohui. Kolme miestä tuijotti kun hän hörppäsi nautinnollisesti lasista ja pyyhkäisi vaahdon ylähuulestaan. "Johan tässä tulikin jano!" Ile provosoi ja onnistui.
Hemmingin röyhkeä kaytos ylitti minussa jonkin rajan. Työnsin hitaasti sormellani puolillaan olevan olutpullon kumoon niin, että se pulputti tyhjäksi kaiteen ja pöydän väliin. Se oli virhe. Rikoin suomalaisen miehen perustuslaillista ikioikeutta juoda missä ja koska huvitti.
– Hetkeä myöhemmin höyry Hemmingin höyrypannussa ylitti kriittisen rajan. Mies pomppasi raivoissaan pystyyn, sieppasi pöydällä olevan piimäkannun käteensä ja kaatoi litran piimää päähäni, Sajakorpi kirjoittaa.
– Piimä valui hiuksista kasvoille, kasvoilta takille ja takilta housuille. Ile istuutui alas naama punaisena ja minä pomppasin pystyyn naama valkoisena. "Ton hullun kanssa en ikinä enää mene samalle lavalle!" taisin huutaa.
Tilanteessa oli katastrofin ainekset.
– Jori otti kyynärpäästäni kiinni ja lähti viemään portaita alas. Tulimme hotellin aulaan ja kaikki siellä olevat juhlavieraat tuntuivat kääntyvän katsomaan minua. Tämä oli elämäni noloin tilanne. Koetin peittää sen vitsiin kiiruhtaessani nauravien tuijottajien ohi. "Täällä Aulangolla ei kannata kinata juomarahasta tarjoilijan kanssa!"
Kivikasvot Show'ta seurasi televisiossa parhaimmillaan 2,5 miljoonaa suomalaista. Ryhmän perustajajäsenet olivat Matti "Fredi" Siitonen, Georg "Jori" Dolivo, Ilkka "Hemming" Lähteenmäki ja Ismo "Saja" Sajakorpi. Nelikko aloitti yhteisen taipaleensa reserviupseerikoulussa vuonna 1965.
Marraskuussa Kivikasvot tekevät jäähyväiskiertueen, joka starttaa 7. marraskuuta Lahdesta ja päättyy 28. marraskuuta Turun konserttitaloon.
Alkuperäisistä Kivikasvoista jäähyväiskiertueella ovat mukana laulaja-säveltäjä Siitonen sekä näytelmäkirjailija-ohjaaja Sajakorpi. Mukana ovat lisäksi Henrik Lamberg ja Seppo Ruohonen.