Vahva kisa, mutta tulos jäi puuttumaan. Näin kuvailee Alfa Romeo suoritustaan sunnuntaina ajetusta Turkin GP:stä kertovassa tiedotteessaan. Tulos, siis pistesija, olisi kuitenkin ollut otettavissa ilman kilpailun lopussa tehtyjä virheitä.
LUE MYÖS: Vietiinkö Kimi Räikköseltä pistesija? Antonio Giovinazzi ei totellut tallimääräystä – tiimiradiossa tiukkaa sanailua
LUE MYÖS: Alfa Romeo -pomo kommentoi Antonio Giovinazzin tylyä temppua Kimi Räikköselle – vaikeat olosuhteet saivat varikkomuurin varpailleen: "Halusimme pelivaraa"
Antonio Giovinazzi ja Kimi Räikkönen sijoittuivat sunnuntaina sijoille 11 ja 12. Eroa viimeiseen pistesijaan jäi alle sekunti.
Tulos on sikäli hyvä, että Giovinazzi ja Räikkönen starttasivat kisaan ruuduista 16 ja 17. He nousivat jo ensimmäisellä kierroksella sijoille 12 ja 13. Selvää kuitenkin on, että paremmalla aika-ajovauhdilla Alfa Romeon tilillä olisi 16 osakilpailun jälkeen reilusti enemmän kuin seitsemän pistettä.

