Aktia ennustaa Suomelle taantumaa, ja se on pankin mukaan vaikeampi kuin 1990-luvun laman jälkeinen.
Aktia odottaa Suomen talouden kääntyvän lievään taantumaan.
Ensi vuonna 2023 talous supistuu 0,7 prosenttia ja kasvaa 1,3 prosenttia vuonna 2024, pankki arvioi tuoreessa talousennusteessaan, jonka on laatinut pääekonomisti Lasse Corin.
Koronaan verrattuna nykyinen epävarmuuden jakso on maltillisempi, mutta pitkäkestoisempi, ennusteessa todetaan.
Inflaatiohuolien odotetaan hellittävän selvästi ensi vuonna, jolloin myös korko-odotukset laskevat. Tämä heijastuu kuluttajaluottamukseen ja sen kautta kulutukseen sekä asuntomarkkinoihin.
Teollisuuden luottamuksen pohjakosketusta odotetaan vuodelle 2023. Energian hinnassa pahin on jo takana, pankki arvioi.
Lue myös: Lomautuksia, irtisanomisia, julkista energiatukea... Kyselyt maalaavat tummaa kuvaa teollisuuden heikkenevästä tilanteesta
Vienti kasvaa, kulutus vähenee
Suomen viennin odotetaan kasvavan maltilliset 2,3 prosenttia vuonna 2023.