Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ajankohtainen nikkarointivinkki moneen kotiin

Julkaistu 09.01.2009 19:23

Ilmalämpöpumpun ulkoyksikkö on sinänsä siisti laite, mutta vitivalkoisena se pistää ikävästi silmään varsinkin tummalta ulkoseinältä. Verhoilimme sen ritilämäisellä näkösuojalla, joka maalattiin samanväriseksi talon julkisivun kanssa.

Säleikkörakenne valittiin siksi, että ilman on päästävä kiertämään sekä yksikön edessä että sivuilla. Näkösuoja saatiin aikaan sijoittamalla vaakalaudat 45 asteen kulmaan samalla tavalla kuin sälekaihtimessa. Säältähän ulkoyksikköä ei tarvitse suojata.

Puutavara on hienosahattua 70 x 18 mm lautaa sekä höylättyä 48 x 48 mm soiroa. Puutavara katkottiin ensimmäiseksi oikeisiin mittoihin. Vaakalaudat kiinnitettiin kulmapuihin tehtyihin uriin, joita varten kulmapuihin piirrettiin 45 asteen kulmat sellaiselle etäisyydelle toisistaan, että ilma pääsee varmasti kiertämään hyvin.

Katoksi filmivaneria

Viivojen mukaan kulmapuihin sahattiin vieri viereen matalia viiltoja, jotka sitten vuoltiin puhtaiksi puukolla. Vaakalaudat kiinnitettiin näin syntyneisiin uriin kosteudenkestävällä liimalla ja heftailtiin kokoamisen ajaksi viimeistelynaulaimella.

Rakennelman taakse laitettiin viistotuet pitämään se suorakulmaisena; alun perin tätä ratkaisua kaavailtiin tilapäiseksi mutta lopulta päädyttiin pitämään se pysyvänä, sillä se jäykistää kotelon hyvin esimerkiksi lumikuorman varalta.

Katoksi laitettiin 12 mm paksuinen filmivanerilevy. Sivuille ja eteen jätettiin noin 10 cm räystäs. Katon voi kiinnittää joko nauloilla tai ruuveilla, mutta sitä ennen kotelo pitää toki maalata.

Lisää aiheesta:

Saako ystävän kumppanivalintaan puuttua? Lettuohje, jonka kaikki haluavat: Mäkisen mummon prätsykät hurmaavatAjanvaraus hammashoitajalle? Varo tätä huijausta! Onko tämä käytös pomolta sopimatonta? Kysely paljastaa työntekijöiden mietteet: "Yllättävä tulos"Miksi pissa haisee makealle? Urologi kertoo, mitä virtsan haju voi kertoaEturauhassyöpä on miesten yleisin syöpä – näitä oireita tulee tarkkailla: "Syy kannattaa aina selvittää"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 18:58
    Ero

    Saako ystävän kumppanivalintaan puuttua?

  • 16:45
    Ruoka

    Lettuohje, jonka kaikki haluavat: Mäkisen mummon prätsykät hurmaavat

  • 15:12
    Verkkohuijaukset

    Ajanvaraus hammashoitajalle? Varo tätä huijausta!

  • 12:58
    Työelämä

    Onko tämä käytös pomolta sopimatonta? Kysely paljastaa työntekijöiden mietteet: "Yllättävä tulos"

  • 10:27
    Sairaudet ja taudit

    Miksi pissa haisee makealle? Urologi kertoo, mitä virtsan haju voi kertoa