Ile Jokinen on innoissaan töihin paluusta kuukausien sairausloman jälkeen.
Huhtikuun lopussa aivoverenvuodon saanut radiojuontaja Ile Jokinen palaa töihin ensi viikon maanantaina 1. syyskuuta. Hän juontaa Radio Novan iltapäiväshow'ta yhdessä Elina Kottosen kanssa.
Pitkään sairauslomalla kuntoutuksen takia olut Jokinen odottaa jo malttamattomana paluuta töihin ja työkavereiden pariin.
– Alkaa jo ottaa päähän pelkkä kotona oleminen. Onhan se tietty osa arkea, että menee takaisin töihin. On myös mielen kannalta hyvä asia, että arki loksahtaa kohdilleen, Jokinen pohtii.
Hän myöntää, että erityisesti viimeiset päivät ennen töihin paluuta ovat tuntuneet erityisen pitkiltä.
– Minulle sanottiin, että enää viikko jäljellä. Korjasin siihen, että tässä on vielä viikko, ei enää, Jokinen naurahtaa.
Toisaalta juontaja on löytänyt elämäänsä aivan erilaisen arkirytmin sairausloman aikana.
– Tyttäreni meni syksyllä kouluun, joten olen vienyt häntä sinne ja ollut muutenkin enemmän mukana lastenhoidossa. Voi olla, että aluksi tuntuukin hölmistyttävältä mennä takaisin töihin, kun on niin pitkään elänyt erilaista arkea, hän miettii.
"Mittaan verenpaineen päivittäin"
Jokisen kuntoutus aivoverenvuodon jälkeen on sujunut nopeasti, ja hän pitää vointiaan olosuhteisiin nähden hyvänä.
