Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aiotko aloittaa lenkkeilyn? Vältä yleinen virhe!

Nosta lenkin pituutta ennemmin kuin nopeutta, ohjeistaa juoksuvalmentaja Jouni Leppäsaajo.
Nosta lenkin pituutta ennemmin kuin nopeutta, ohjeistaa juoksuvalmentaja Jouni Leppäsaajo. Shutterstock
Julkaistu 09.04.2016 06:59

Tuuli Lindgren

tuuli.lindgren@mtv.fi

Juoksuvalmentaja, pitkän kilpauran tehnyt Jouni Leppäsaajo muistuttaa, ettei lenkkeilyä pidä talven tauon jälkeen aloittaa liian rajusti.

Lumet ovat sulaneet ja lenkkikausi on hyvä korkata. Ensimmäisille lenkeille lähtiessä on kuitenkin syytä muistaa muutama tärkeä asia. Lenkkeily tulee aloittaa rauhallisesti ja hitaalla vauhdilla.  

– Vaikka olisit harrastanut talven aikana muuta liikuntaa, lenkkikauden aloitus on silti syytä tehdä mahdollisimman rauhallisesti. Juoksu on kuitenkin erilainen suoritus kuin muut liikuntalajit. Siinä tulee iskutusta ja eteenpäin työntävää voimaa, minkä ohessa pitäisi osata rentoutua, selittää juoksuvalmentaja Jouni Leppäsaajo.

Kylkeä pistää, mikä avuksi?

– Yritä saada lihaksisto irti jäykästä olotilasta niin, että veri lähtee virtaamaan lihaksiin. Käsien heiluttelu juostessa voi auttaa ja saada pistoksen loppumaan, vinkkaa Jouni Leppäsaajo. 

Kun juoksun aloittaa matalalla teholla, pysyy hyvä juoksutekniikka paremmin yllä. Myös rentous on helpompi löytää, kun lenkkeily tapahtuu hitaalla tempolla.

– Jos alkaa heti juosta mahdollisimman lujaa, keho ei välttämättä pysy vauhdissa mukana. Silloin iskevät maitohapot, jotka estävät lihaksistoa toimimasta elastisesti ja rennosti. 

Jos oikea tekniikka mietityttää, kehottaa Leppäsaajo muistamaan kaksi asiaa: hyvän ryhdin ja rentouden. Niillä pääsee jo pitkälle.

Oikea tyyli vähentää lihasten kipeytymistä

Rauhallinen juoksutahti ehkäisee myös vammoja. Palautuminen on nopeampaa, eivätkä lihakset kipeydy niin pahasti.

– Kun kroppa alkaa tottua juoksemiseen, nosta ensin lenkin pituutta, älä nopeutta. 

Leppäsaajo vinkkaa kiinnittämään huomiota myös lenkkireitin valintaan. Jos kotoa lähtevän reitin alussa on vaikkapa raskas ylämäki, kannattaa se ehdottomasti kävellä.

– Silloin voit keskittyä lenkin ajan juoksemiseen, etkä vain siihen, että yrität palautua ensimmäisestä mäestä.

Lisää kestävyyttä rapputreenillä – testaa Elixirin vinkki:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Taaskaan ei huvita? Psykologi kertoo vinkit, joiden avulla alat nauttia juoksulenkeistäValmentajan vinkit kävelylenkille: Näin saat vatsarasvan palamaanKesä tulee, oletko valmis? Näin aloitat lenkkeilyn ja vältyt turhilta loukkaantumisiltaOta osaa juoksubuumiin: Himojuoksijat paljastavat vinkit harrastuksen aloittamiseenAloittelevan juoksijan tyypilliset virheet – älä pilaa lenkkeilyä heti alkuunsaJuoksusta tapa? Sohvalta maratoneille noussut Matti ja juoksuvalmentaja antavat vinkkinsä
LiikuntaJuoksuVinkitTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Liikunta
  • 28.11.13:53
    Puolustusvoimat

    Nyt tutkitaan reserviläisten kunto

  • 27.11.18:32
    Harrastukset

    Latukonekuskilta meni hermo, kun "kiimaiset hiihtäjät" rynnivät ladulle Paloheinässä

  • 26.11.07:49
    Fitness

    Venäläismies piikitti hauiksiaan karmivalla tavalla – asiantuntija: Nyt uhkaa amputointi

  • 25.11.15:43
    Tanssi

    Näin Espoossa bailataan 77-vuotiaan Dj Börjen tahtiin

  • 19.11.06:44
    Keuhkosairaudet

    Keuhkoahtaumataudin oireet hiipivät hiljalleen – parannuskeinoa ei ole, mutta etenemistä voi hillitä