Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

"Adrenaliininainen" Marta, 34, putosi kuolemaansa

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Credit: Irina Shatilova / Alamy Stock Photo
Julkaistu 14.07.2025 19:06
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Base-hyppäämisen espanjalaiseksi pioneeriksi tituleerattu Marta Jiménez, 34, on kuollut.

Marta Jiménez kuoli sunnuntaina noin kello 10.30 hypätessään laskuvarjolla Punta Calvan vuoristoalueella Espanjan Huescassa. Varusteet olivat pettäneet ja Jiménez menehtyi saamiinsa vakaviin vammoihin, useat espanjalaiset tiedotusvälineet kertovat.

Pelastushelikopterilla liikkuneet viranomaiset löysivät Jiménezin vaikeakulkuiselta alueelta. Lääkärit eivät havainneet hänellä enää elintoimintoja, ja hänet vietiin lopulta Huescan oikeuslääketieteelliseen instituuttiin, jossa hänelle tehdään ruumiinavaus.

Adrenaliininainen

Yli 390 base-hyppyä tehnyt Jiménez oli El Mundon mukaan kyseisen kiinteiltä alustoilta suoritettavan laskuvarjohyppäämisen pioneeri Espanjassa. Vankalla extreme-lajikokemuksella varustettu nainen oli myös perustanut hyppyihin erikoistuneen yrityksen.

Jiméneziä alettiin kutsua "Adrenaliininaiseksi" hänen osallistuttuaan televisio-ohjelma El Hormigueroon. Siinä hän teki äärimmäisiä haasteita ja vangitsi katsojat rohkeudellaan.

Jiménez toteutti esimerkiksi base-hypyn 60 metristä nosturista viereiselle pysäköintialueelle. Marcan mukaan juontaja Pablo Motos sanoi tuolloin, että se oli vaikein ohjelmassa tehty haaste.

Tiedosti riskit

Jiménez oli rakastunut hurjapäiseen hyppäämiseen jo lapsena. Hän tiedosti myös intohimoonsa liittyneet riskit.

– Astuessasi tähän maailmaan tiedät jo, mitä tapahtuu. Olet kuullut kuolemia ja onnettomuuksia tapahtuu, olet kuullut, että ihmisiä katoaa Jiménez oli sanonut El Relevon haastattelussa.

– Voit kuolla tehdessäsi monenlaisia asioita, joten emme pidä tätä jatkuvana riskinä.

El Hormiguero on muistanut Jiméneziä Pablo Motosin allekirjoittamalla kauniilla viestillä.

– Menetimme Martan. Adrenaliininaisen. Hän menetti henkensä tehdessään sitä, mitä eniten rakasti. Olemme murtuneita, mutta surumme ja avuttomuuden tunteemme eivät estä muistamasta häntä, huutamasta mahdottoman saavuttamisen ilosta.

Urheilu
Toimittajan kuva
Tuomas Hämäläinen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Mammuttimaiset hauikset piikittänyt "Brasilian Kippari-Kalle" on kuollutRakastettu voimamies Pa O'Dwyer, 40, on kuollut – "Itkin silmäni päästä"Valokuvat saattoivat paljastaa Sveitsin baaripalon syttymishetkenSveitsin hiihtokeskuspalossa nimetty kuolonuhri: "Pysyt sydämissämme ikuisesti"River Phoenix lyyhistyi yli 30 vuotta sitten jalkakäytävälle ja kuoli – läheiset kertovat mitä tapahtui traagisena yönäLuke Littlerille buuattiin rajusti – poikkeuksellinen ulostulo MM-kisoissa: "Te maksatte"

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 15:11
    MM-ralli

    Jonne Halttuselta järisyttävä arvio Kalle Rovanperän seuraajasta: "Voisin lyödä vaikka vetoa"

  • 14:51
    Milano-Cortina 2026

    Jukka Jalonen: Olympiajoukkue julki – suomalaisille tuttu nimi kisakoneeseen

  • 13:53
    Huuhkajat

    Tärkeä lenkki Huuhkajien valmennuksesta lähtee

  • 13:01
    Yleisurheilu

    Wilma Murto: Uusi valmentaja

  • 13:00
    Jalkapallo

    Aftonbladet: Ruotsalaisjätti kaappasi Suomen mestarin avainhahmon – sopimus julki pian