Lukkovalmistaja Abloy sulkee Tampereen-tehtaansa. Tuotanto- ja henkilöstöjohtaja Antti Piitulaisen mukaan tehdas lopetetaan vuoden 2012 loppuun mennessä.
Tampereella valmistetaan rakennusheloja eli muun muassa ovenkahvoja hieman alle 120 työntekijän voimin. Alustavan arvion mukaan noin 45:lle heistä pystytään tarjoamaan töitä Joensuusta. Siellä Abloylla on suurin tehtaansa Suomessa, noin 700 työntekijää.
Piitulaisen mukaan tavoitteena on keskittää tuotanto Suomessa yhteen paikkaan. Yt-neuvotteluja on käyty myös Abloyn Björkbodan tehtaalla Kemiönsaaressa Varsinais-Suomessa, mutta sen kohtalosta ei Piitulaisen mukaan ole vielä päätetty. Björkbodassa työntekijöitä on noin 80.
Abloy on osa Assa Abloy -konsernia, joka työllistää eri puolilla maailmaa kaikkiaan noin 32 000 työntekijää.
(MTV3 - STT)
