Tuotantovuosi: 2008. Ohjaus: Anne Fletcher. Jakelu: FS-Film Oy. Kuva: 16:9 Anamorfinen Widescreen 2.40:1. Ääni: Dolby Digital 5.1. Kesto: 106 min.

Greyn Anatomia -sarjasta kuuluisuuteen ponnahtanut ja Paksuna-elokuvan naispääosassa nähty Katherine Heigl on pääroolissa Paholainen pukeutuu Pradaan -käsikirjoittaja Aline Brosh McKennan kynäilemässä komediassa 27 Dresses. Prada-fanien kannattaa kuitenkin huomioida, että kyseinen elokuva pohjautui Lauren Weisbergerin romaaniin. Nyt viimeistään käy selväksi, ettei McKennan mitä ilmeisimmin ole kovin hääppöinen kirjoittaja.
Elokuvassa Heiglin esittämä Jane innostuu jo nuoressa iässä morsiusneitona olemisesta. 27 rumaa morsiusneidon pukua myöhemmin oma rakkauselämä antaa yhä odottaa, kun Jane ei uskalla kertoa tunteistaan luontoa rakastavalle pomolleen (Edward Burns). Naisen pasmat menevät sekaisin, kun hänen pikkusiskonsa Tess (Malin Akerman) saapuu visiitille ja iskee silmänsä tämän ihastukseen. Samaan aikaan Jane yrittää parhaansa mukaan vältellä häntä liehittelevää kyynistä Keviniä (James Marsden), joka sattumoisin kirjoittaa naisen rakastamaa hääpalstaa.
Minua ei välttämättä häiritse, että elokuva on ennalta-arvattava, kunhan se ei pyöri filmiä katsoessa päällimmäisenä mielessä. Jo 27 Dressesin alkuminuuteilla elokuvan tarina käy kivuliaan selväksi. Erityisen kivuliaaksi tästä tekee se, ettei elokuva ole hauska, eivätkä hahmot ole mielenkiintoisia. Hyvät hahmot ja vitsit voivat pelastaa sataan kertaan nähdyn tarinan. Kun nämä uupuvat, on elokuva pulassa.
Ohjaaja Anne Fletcherillä (Step Up) ei ole minkäänlaista ymmärrystä komedian päälle. Elokuvassa on yksi tuskastuttavimmista, teennäisimmistä ja tarpeettoman pitkistä kohtauksista, joita olen nähnyt aikoihin, kun Jane ja Kevin vetävät baarissa lärvit, alkavat laulamaan jukeboksista kuuluvaa kasarihittiä ja saavat koko asiakaskunnan hullaantumaan näiden railakkaasta esityksestä, tämä kaikki ilman ironian häivääkään. Kohtauksessa tiivistyy Fletcherin kyvyttömyys tajuta, mikä tekee kohtauksesta mielenkiintoisen, hauskan ja sopivan mittaisen.

