Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

23-vuotias nainen kuoli, kun miesjoukko raiskasi hänet bussissa Intiassa – nyt neljä miestä teloitettiin teosta

EPA
Julkaistu 20.03.2020 06:18

MTV UUTISET – STT – AFP

Intiassa on teloitettu neljä miestä, jotka syyllistyivät uhrin kuolemaan johtaneeseen joukkoraiskaukseen vuonna 2012. Koko Intiaa kuohuttaneeseen väkivallantekoon osallistui kuusi miestä, joista yksi oli 17-vuotias.

23-vuotias nainen oli noussut bussin kyytiin miespuolisen ystävänsä kanssa. Miehet löivät ystävän tajuttomaksi, raahasivat naisen bussin takaosaan ja raiskasivat hänet. Raiskauksessa käytettiin muun muassa metalliputkea.

Väkivallanteon jälkeen nainen ja hänen ystävänsä heitettiin ulos bussista. Uhri kuoli vajaa pari viikkoa myöhemmin pahoihin sisäisiin vammoihin. Hän ehti kuitenkin tunnistaa kiduttajansa.

Yksi tekijöistä kuoli vankilassa tehtyään ilmeisesti itsemurhan. 17-vuotias kärsi alaikäisenä tehdystä rikoksesta kolmen vuoden tuomion pidätyskeskuksessa ja on päässyt vapaaksi.

Tapaus johti Intiassa ennennäkemättömiin protesteihin seksuaalista väkivaltaa vastaan.

Lue myös:

Neljä miestä tuomittiin Intian bussiraiskauksesta

Kuusi tarinaa, jotka kertovat Intian järkyttävästä raiskaustilanteesta – nuorimman uhrin kohtalo sai poliisitkin kyyneliin

Lisää aiheesta:

Tuleen sytytetty raiskauksen uhri menehtyi sairaalassa vammoihinsa Intiassa – rikoksesta epäilty mies pääsi viime viikolla vapaaksi takuita vastaanParikymppinen nainen kaapattiin ja sytytettiin tuleen, kun hän oli menossa todistamaan raiskaajiaan vastaan – tapaus järkyttää IntiaaIntia järkyttyi jälleen: Vartija raiskasi 3-vuotiaan tytön brutaalisti – uhri taistelee nyt hengestään sairaalassaNainen kuoli joukkoraiskauksen jälkeen – Intian korkein oikeus piti raiskaajien kuolemantuomiot voimassaSuukapuloitu ja murhattu opiskelija löytyi pellolta – kuusi tuomittiin julmasta joukkoraiskauksestaMaailmaa järkyttäneestä joukkoraiskauksesta kolme vuotta – yksi tekijöistä vapautui jo
IntiaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Intia
  • 13.9.19:17
    Lentokoneet

    Tätä irtoamista ei toivoisi näkevän lentokoneen noustessa ilmaan – dramaattinen video Intiasta

  • 3.9.21:56
    Vladimir Putin

    Vahingossa päälle jäänyt mikki tallensi Putinin ja Xin kummallisen keskustelun

  • 3.9.19:49
    Kuolemantapaukset

    Intialaismies poltti "liian tumman" vaimonsa elävältä – tuomari ei antanut armoa

  • 3.9.16:02
    Kiina

    Kiina ja Venäjä haluavat johtaa – muuttuuko maailmanjärjestys? "En ole koskaan ajatellut, että Venäjän eristäminen onnistui"

  • 1.9.14:13
    Vladimir Putin

    Putin puolusti Kiinassa Venäjän hyökkäystä Ukrainaan – sodan aloitti "vallankaappaus"