Työmarkkinoille tulevalla nuorella on odotettavissa työuransa aikana keskimäärin yli neljä vuotta työttömyyttä, kertoo ministeriön tänään julkaistu tutkimus. Työllisyyttä on odotettavissa 32 ja puoli vuotta. Tutkimusjohtajan mukaan tämä tarkoittaa valtavia kustannuksia ja että pitkien työttömyysjaksojen lyhentämiseksi pitää tarkastella kaikkia keinoja.
Kun valtio vähensi rahoitusta korkeakouluilta, Jukka Rydenfelt-Välkki oli yksi monista työnsä menettäneistä. Puolentoista vuoden työttömyyden aikana tutuksi tuli tämä lause:
– Valitettavasti ette ole tulleet valituksi tähän.
"Olisi aivan hullua olla käyttämättä pitkäaikaistyöttömiä"
Millainen hetki se oli, että pitkän työttömyysjakson jälkeen vihdoin tuntui siltä, että tässähän on vielä työuraa jäljellä?
– Se oli todella miellyttävä kuulla, että vielä voi osoittaa ammattitaitoaan ja antaa oman panoksensa.
Rydenfelt-Välkki on IT- ja media-asiantuntija Katja Noponen -yrityksessä, mutta tie uuteen työpaikkaan ei ollut helppo.
Rydenfelt-Välkki pääsi lopulta työhönvalmennukseen, jonka kautta työkokeiluun ja oppisopimuskoulutukseen ja sitten palkkatuelle Katja Noposelle.
– Miksi ihmeessä en käyttäisi tätä työvoimapotentiaalia? Meillä on yli 60 000 pitkäaikaistyötöntä, niin olisi aivan hullua olla käyttämättä, toteaa toimitusjohtaja .
