13.12.2002 Toskanalainen broilerinmaksapasteija, lohinyytit ja sahramikastiketta
300 g broilerinmaksaa
1 sipuli
5 valkosipulin kynttä
50 g voita
1 rkl oliiviöljyä
2 tuoretta rosmariinin oksaa
suolaa ja mustapippuria myllystä
tilkka sherryä, konjakkia tai portviiniä
Kuori ja viipaloi sipuli ja valkosipulinkynnet. Kuullota kuumalla pannulla oliiviöljyssä ja lisää sitten maksat. Ruskista tovi ja lisää sitten rosmariinin lehdet joukkoon. Lisää sherry tai muu alkoholi ja laita seos uunivuokaan. Paahda uunissa 200 asteessa n. 10 min. Lisää voi ja soseuta seos kuumana tehosekoittimessa. Mausta suolalla ja pippurilla. Laita pasteija esim. kuumennettuihin lasipurkkeihin. Säilyy hyvin kylmässä. Tarjoa paahdetun leivän ja salaatin kera.
Energia: 950 kJ / 227 kcal
Prot. 15 g, hh 3 g, ra. 16 g
Lohinyytit ja sahramikastiketta
0,6 kg tuoretta merilohta
4 keskikokoista perunaa
1 iso sipuli
1 puntti tuoretta tilliä
1,5 dl kuivaa valkoviiniä
1 dl smetanaa
1 rkl voita
ripaus sahramia, maizenaa
suolaa ja valkopippuria myllystä
Keitä perunat kuorineen kypsäksi, jäähdytä ja kuori. Kuori ja hienonna sipuli. Sulata voi kasarissa ja kuullota sipuli miedolla lämmöllä pehmeäksi. Mausta suolalla ja pippurilla. Anna jäähtyä ja hienonna tilli. Lisää tillisilppu sipuliseokseen. Poista lohesta pystyruodot ja leikkaa ohuiksi siivuiksi. Voitele uunivuoka ja leikkaa perunat viipaleiksi muotoonsa uunivuokaan. Lisää jokaisen perunan päälle tilli- sipulisilppua ja vuoraa sitten lohisiivuilla. Laita kunkin lohipaketin päälle lusikallinen smetanaa ja ripottele päälle suolaa ja pippuria. Kaada vuoan pohjalle valkoviini ja paita lohipaketit uunissa kypsäksi n. 15 min. 225 asteessa. Niin että lohet saavat hieman väriä pintaansa. Nosta lohet lautasille ja kaada liemi vuoasta siivilän lävitse kasariin. Kiehauta ja mausta sahramilla, suolalla ja pippurilla. Suurusta hieman maizenalla ja tarjoa lohipakettien kera. Lisäkkeeksi sopii vaikka uunipunajuuret.
Energia: 750 kJ / 180 kcal
Prot. 11 g, hh 6 g, ra. 10 g
- Toim. Sami Hiltunen
Paula Nieminen Laskelmat on tehty käyttäen Aivo Finland Oy:n ravintolaskentaohjelmia
Uusimmat
-
07:20
Mercedes hehkuttaa vuolaasti uutta Kimiä – 15-vuotias kuskilahjakkuus luo vakuuttavasti uraa kohti F1:siä
-
07:19
Patrik Laine tykitti huimalle NHL-listalle
-
07:17
Tutkimus: Naisen kävelyvauhti voi paljastaa sydänriskin
-
07:04
Naton huippukokous jatkuu tänään Madridissa – tarkoitus keskustella terrorismin torjunnasta
-
06:51
Näin korkojen nousun ennustetaan iskevän heinäkuussa – "Sadan tonnin lainassa se tekee jo tuhat euroa vuodessa"
-
06:48
Zelenskyi: Ukraina katkaisssut välinsä Syyriaan tämän tunnustettua Itä-Ukrainan separatistialueet itsenäisiksi
-
06:45
NBA-tähti Lauri Markkanen palasi Susijengiin neljän vuoden tauon jälkeen – päävalmentaja huomasi valtavan kehitysaskeleen: "Harjoituksissa jo näkynyt"
-
06:41
Putinin mukaan Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys ei ole ongelma – MTV seuraa sotaa
-
06:40
Suomen Nato-jäsenyydelle ei ole enää suuria esteitä – näin prosessi etenee
-
06:33
ESPN: Lewis Hamiltonia solvannut F1-legenda on saanut rangaistuksen
-
06:32
Tiedätkö älylaitteen kriittisen lämpötilarajan? Jos puhelimesi ylikuumenee, älä missään nimessä sorru tähän viilennyskikkaan
-
06:30
Ihmisoikeusjärjestö Amnestyn mukaan Mariupolin teatterin isku on ilmiselvä sotarikos
-
06:28
Seuraa suorana kello 9.00: Uusi toimitalo luovutetaan MTV:lle – tältä tiloissa näyttää!
-
06:13
Savonlinnassa suuri rakennuspalo, vaarallisen savun leviämisestä annettiin vaaratiedote
-
06:09
Entinen maailmanlistan ykkönen putosi Wimbledonissa poikkeuksellisen aikaisin
-
05:55
Putinin mukaan Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys ei ole ongelma: "Kaikki oli välillämme hyvin, mutta nyt voi olla jännitteitä, niitä todella tulee olemaan"
-
05:54
MTV Uutiset Naton huippukokouksessa: Suomea ja Ruotsia kehuttiin maasta taivaaseen – ulkoministeri Haavisto hämmentyi kannustuksesta
-
05:42
Putin kiistää Venäjän olleen Ukrainan Krementshukin ostoskeskusiskun takana – "Kukaan meidän keskuudestamme ei ammu noin vain, umpimähkäisesti"
-
05:15
Opiskelija Maisa, 25, asuu Helsingin kalleimmalla asuinalueella – salaisuus on 17 asukkaan kommuuni, jossa "arki ei voi pyöriä vain oman itsensä ympärillä"
-
23:26
Nainen hukkui uimareissulla Rautalammilla – löytyi 15 metrin päästä rannasta
-
Lataa lisää