Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

YTK:n kysely: Näillä aloilla huoli työttömyydestä on noussut

2:34Rakennusalan ahdinko syvenee – korkeakoulutettuja työttömänä pian enemmän kuin korona-aikanaRakennusalan ahdinko syvenee - korkeakoulutettuja työttömänä pian enemmän kuin korona-aikana
Julkaistu 11.04.2024 09:42
Toimittajan kuva
Katariina Taleva

katariina.taleva@mtv.fi

Kyselyyn vastanneista 43 prosenttia on huolissaan työttömyyden kasvusta omalla alallaan.

Huoli työttömyydestä on kasvanut viime syksyyn verrattuna, kertoo YTK työttömyyskassan teettämä kysely.

Nyt toteutetun kyselyn 22 000 vastaajasta 43 prosenttia oli huolissaan työttömyyden kasvusta omalla alallaan kuluvan vuoden aikana. Lokakuussa 2023 vastaava luku YTK:n kyselyssä oli 36 prosenttia. Huolestuneiden määrä oli siis noussut seitsemän prosenttiyksikköä.

Vastaajia oli kaikilta toimialoilta, mutta eniten huolestuneita omasta tilanteestaan oli rakennusalalla. Alan vastaajista peräti 75 prosenttia oli huolestuneita työttömyyden kasvusta omalla alallaan. 

Näillä aloilla ollaan huolissaan

Seuraavaksi eniten huolestuneita oli mainos-, markkinointi- ja viestintäpalveluissa työskentelevissä (66 prosenttia) ja kulttuuri-, taide- ja viihdealan vastaajissa (65 prosenttia).

Vähiten huolta työttömyydestä oli sosiaali- ja terveysalalla. Yksityisen sosiaali- ja terveysalan vastaajista 21 prosenttia ja julkisen sote-alan vastaajista 22 prosenttia kertoi olevansa huolissaan työttömyyden kasvusta omalla alallaan.

Näin huoli jakautuu alueittain

Keskimääräistä enemmän huolta työttömyyden kasvusta kannetaan Etelä-Pohjanmaalla, Etelä-Karjalassa, Pohjois-Savossa, Pohjois-Karjalassa ja Uudellamaalla.

Keskiarvoa vähemmän työttömyyden kasvu huolestuttaa puolestaan Ahvenanmaalla, Lapissa, Pohjanmaalla, Keski-Pohjanmaalla, Kymenlaaksossa ja Kainuussa.

YTK:n kyselyyn vastaajia oli 22 764. Kysely toteutettiin YTK Työttömyyskassan jäsenille sähköisesti 22.3.2024-28.3.2024.

Lue myös: Työperäinen hyväksikäyttö on pesiytynyt Suomen työmarkkinoille – "Pahin rangaistus työnantajalle on, että joutuu maksamaan palkan"

Rakennusalalla kaatuu nyt satoja yrityksiä vuodessa – syöksy uhkaa jatkua

Lisää aiheesta:

Huoli kasvaa: Joka toinen pelkää työnsä puolestaKarut työttömyysluvut Keski-Suomesta Nuorten pitkäaikaistyöttömien määrä räjähti – nämä ammatit ja alueet kovimmillaBarometri: Kuntien työvoiman saatavuus heikentynyt entisestäänPsyykkinen kuormittuneisuus on lisääntynyt koronaepidemian toisen aallon aikana – myös pääsy lääkäriin on vaikeutunutOletko työtä vailla? Näillä aloilla avoimia työpaikkoja piisaa: Hoitoalan lisäksi myyjille on nyt kysyntää – rakennusala kaipaa osaavia johtajia
TyöttömyysTalousRakentaminenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työttömyys
  • Eilen06:56
    Koulutus

    Uuteen ammattiin opiskelusta 2 400 euron kuukausipalkka? Saana kertoo, miten se on mahdollista aivan helposti

  • 29.10.14:39
    Työllisyys

    Professori: Kuntien sakkomaksut valtiolle pitäisi lopettaa – rahat työllistämiseen

  • 29.10.11:47
    Työelämä

    Useampi kuin joka kolmas nuori harkitsee muuttoa ulkomaille työn perässä, kysely paljastaa

  • 26.10.05:00
    Työllisyys

    Asiantuntija: Työttömyyden hinta repesi jo 11 miljardiin – hallitukselle pikainen vaatimus

  • 24.10.15:27
    Teboil

    Elinkeinoministerin viesti Teboil-yrittäjille: Hakekaa apua työllisyyspalveluista