Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yrittäjä manaa työvoiman saatavuutta: Hyvä palkkataso ja työolot – vain yksi pätevä hakija

/All Over Press
Julkaistu 01.09.2018 16:27

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Espoon Vanttilassa toimivan CNCenter Oy:n toimitusjohtaja Matti Laiho ihmettelee, miten vaikeaa pätevien cnc-koneistajien löytäminen ja palkkaaminen on. Vaikka palkka ja työolot ovat hyvät, pulaa on koko maassa.

CNCenter hakee parhaillaankin cnc-koneistajia. Ammattitaitoa haetaan: koneistaja osaa valmistaa metallisia kappaleita käsikäyttöisten koneiden lisäksi tietokoneohjatuilla työstökoneilla.

– Cnc-koneistajista on pulaa koko maassa. Niitä ei ole, eikä niitä lisää edes kouluteta, Laiho summaa.

Laihon mukaan nuorisolla on väärä kuva koneistajan ammatista. Käsitys ”likaisesta pajavasaralla hakkaamisesta” istuu tiukassa.

– Alallamme on hyvä palkkataso, joten ei se siitä ole kiinni. Ammattimiehillä on myös hyvät työolot.

Laiho sanoo, että metallin alihankintaan syntyy jatkuvasti tiukasti rajattuun osaamiseen erikoistuneita yrityksiä. Hyvän suhdanteen takia työvoimapula on huutavaa luokkaa.

”Vain yksi pätevä hakija”

Laiho kertoo esimerkin rekrytoinnin vaikeuksista. CNCenter haki Espooseen koneistajaa viiden median ilmoituskampanjalla, jonka tulokset jäivät laihoiksi.

– Hakemuksia tuli alle kymmenen, mutta vain yhdellä oli cnc-ammattipätevyys. Pätevä hakija oli yli 60-vuotias ja lopulta koneistaja jäi saamatta.

Laiho ei hirveästi laskisi sen varaan, että alan koulutuspaikkoja lisättäisiin. Ammattikoulupuolella nuorisoa kiinnostavat rakentaminen ja autonasennus.

Väliin oli pelkoja siitä, että metallin alihankinta kaikkoaisi Suomesta. Tilanne on nyttemmin muuttunut, sillä alihankinnan näkymät kirkastuvat metalliteollisuudessa.

– Raskaamman puolen osaajaa saadaan Puolasta ja Romaniasta, mutta hienomekaaniset osat ovat eri juttu. Koulutus olisi vastaus ongelmaan, mutta sitä vastuuta on käännetty yrityksille, Laiho sanoo.

”Ansiosidonnainen jäätää”

Laiho kertoo, että metallialan yrittäjät kertovat kautta linjan pahenevasta työvoimapulasta. Rakenteellisiakin jarruja piisaa.

– Ansiosidonnaisen vaikutus työhaluihin on jäätävää luokkaa. Tuntemani yritys olisi palkannut paljon väkeä ja se tarjosi 15 euron tuntipalkkaa, mutta kaverit valitsivat mieluummin ansiosidonnaisen ja sanoivat, että soitapa 300 päivän päästä.

– Voi tulla yllätyksenä, ettei soittoa välttämättä tule. Järjestelmä tämän synnyttää.

CNCenterin toimitusjohtaja sanoo, että perusammattitutkintojen pitäisi olla kunnossa. Koulussa pitäisi opettaa esimerkiksi piirustusten ja merkintöjen lukutaitoa.

– Ei yrityksissä ole aikaa opettaa ihmistä pystymetsästä, Laiho kommentoi.

Laiho Industries -konserniin kuuluva CNCenter valmistaa mekatroniikan järjestelmiä ja hienomekaanisia osia. Se tekee osakokoonpanoa ja toimittaa järjestelmiä useille toimialoille. Asiakkaina on terveysteknologia-, lääketiede-, biotekniikka- ja elektroniikka-alojen yrityksiä.

CNCenter työllistää Espoon Vanttilassa noin 35 työntekijää. Se tekee noin 4,0 miljoonan euron liikevaihtoa.

Lisää aiheesta:

Yrittäjät turhautuvat ulkomaisen työvoiman hitaaseen rekrytointiin "Hitsaria odoteltiin puoli vuotta"Useat toimialat vaativat hallitukselta tekoja työvoimapulan poistamiseksi: "Miljoonien eurojen projektit junnaavat, koska emme löydä sopivia asiantuntijoita"Suomalaisyrityksen kehittämän "koronantappolaitteen" kysyntä räjähti maailmalla – Cleamix etsii nyt kuumeisesti uusia osaajiaNyt myös koneenrakentaja päivittelee työntekijäpulaa: "Työtä ei haluta ottaa vastaan”Koulutus ei tuota työelämän tarvitsemia osaajia – IT-alalla työntekijät on ostettava kilpailijoilta Ammatteja katoaa kiihtyvällä tahdilla – räätälöidyn koulutuksen tarve kasvaa
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 12:21
    Wolt

    Miki Kuusi jättää Woltin toimitusjohtajuuden

  • 06:41
    Uusikaupunki

    Työministeri Marttinen vierailee Uudessakaupungissa, taustalla Valmet Automotiven muutosneuvottelut

  • Eilen16:59
    Maailmanpolitiikka

    Upin neuvottelukunta koolle: aiheina Oliver Stubbiin ja Timo R. Stewartiin liittyvät kohut

  • Eilen00:01
    Kulttuuri

    Tieteen ja taiteen säätiöiltä saama tuki kasvoi kymmenillä miljoonilla

  • ti19:27
    Posti

    Posti lupaa sijoittajille muhkeita osinkoja – ruohonleikkuu ei enää osa strategiaa