Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ylen MOT-ohjelma ei löytänyt todisteita ministeri Junnilan yrittäjyydestä

0:34Tieto Junnilan erosta kerrottiin SuomiAreenassa kesken paneelin – Yleisö antoi tiedolle raikuvat aploditKatso myös: Tieto Junnilan erosta kerrottiin SuomiAreenassa kesken paneelin – yleisö antoi tiedolle raikuvat aplodit
Julkaistu 30.06.2023 17:55

MTV UUTISET – STT

Ylen MOT-ohjelman mukaan tänään erostaan kertonut elinkeinoministeri Vilhelm Junnila (ps.) vaikuttaa antaneen julkisuuteen virheellisiä tietoja työurastaan ja opiskeluistaan.

Vilhelm Junnila ilmoittaa sekä eduskunnan että perussuomalaisten verkkosivuilla olevansa yrittäjä ja opiskelleensa valtio-oppia yliopistossa. MOT-toimitus ei kuitenkaan löytänyt todisteita yritystoiminnasta tai opiskelusta.

Omilla verkkosivuillaan Junnila kertoo kehittäneensä teknologiateollisuuden startup-yritystä Puolassa. Hän sanoo myyneensä yrityksen, mutta tästä yrityskaupasta ei löydy tietoja. MOT-toimitus ei löytänyt todisteita Junnilan yrittäjyydestä tai tietoa siitä, missä startup-yrityksessä Junnila on toiminut.

MOT-toimituksen mukaan Junnila on kaupparekisteritietojen perusteella vastuuasemissa kahdessa yhtiössä: hallintoneuvoston jäsen VR-Yhtymässä sekä hallituksen puheenjohtaja Naantalin Matkailu Oy:ssä.

Yksi viittaus muihin yrityksiin löytyy Junnilan eduskunnalle ja Naantalin kaupungille jättämistä sidonnaisuusilmoituksista. Junnila kertoo olevansa hallituksen puheenjohtaja ja osakas organisaatiossa nimeltä “Sloncechmura”. Kyseessä saattaa olla puolalainen start up -yritys, jota Junnila on kertonut verkkosivuilla kehittäneensä.

Puolan kaupparekisterissä ei kuitenkaan ole Sloncechmura-nimistä yhtiötä, MOT kertoo.

Lue myös: SDP ja vihreät kyseenalaistavat Orpon johtajuuden ministerierossa

Ei todisteita valtio-opin kursseista

MOT-ohjelman mukaan ministeri Junnila vaikuttaa antaneen harhaanjohtavaa tietoa myös koulutushistoriastaan. Junnila kertoo verkkosivuillaan opiskelleensa ammattikorkeakoulussa taloushallinnon tietojärjestelmiä ja tällä hetkellä valtio-oppia yliopistossa.

Turun yliopiston mukaan Junnilalla oli opiskeluoikeus Turun avoimessa yliopistossa vuosina 2018–2019. Avoimen yliopiston kautta ei kuitenkaan voi suorittaa korkeakoulututkintoa. Turun yliopistosta saadun tiedon mukaan Junnila ei suorittanut avoimessa yliopistossa yhtään kurssia. Junnilalla ei ole suorituksia myöskään muissa suomenkielisissä yliopistoissa, jotka opettavat valtio-oppia.

Ministeri Junnila ei vastannut Ylen kysymyksiin.

Lue myös: RKP:n Henriksson: Junnila-tapaus oli koko Suomen kansalle tärkeä viesti

Lisää aiheesta:

Pirkka-Pekka Petelius sai peliyhtiöltä yli 120 000 euroa – näin vihreistä kommentoidaan kansanedustajan virheellisiä merkintöjä ja kuinka niitä pyritään korjaamaanNyt puhuu Kulmunia valmentanut viestintäkonsultti: "Meidän laskutusosoite on ollut ihan selkeä"Katri Kulmuni sai viestintäkoulutusta 48 000 eurolla veronmaksajien piikkiin – nyt on pelisääntöjen tarkistamisen paikka, sanoo valtioneuvoston viestintäjohtajaKansanedustajalta löytyi lisää kysymyksiä herättäviä yritysyhteyksiä – SK: Mika Niikko pyysi poistamaan sidonnaisuustietojaan kesken täysistunnonNiikko kiistää vihjailut Kiina-kytköksistä: "En omista Realmax Oy:n osakkeita, kaksoisroolia ei ole ollut"Ex-ministeri Suvi Lindénin yritykset tehneet pelkkää tappiota – liikevaihtoa vain yhtenä tilikautena ja sekin vaivaiset 5000 euroa
Vilhelm JunnilaPerussuomalaisetPolitiikkaYleKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vilhelm Junnila
  • 21.5.10:14
    Tupakka

    MTV:n selvitys: Tupakka-ala lobbaa poliitikkoja salassa – rekisteri ei paljasta käytännössä mitään

  • 21.5.10:03
    Tupakka

    Professori PS-edustajien tupakkamatkasta: "Törkeää"

  • 21.5.05:01
    Tupakka

    MTV paljastaa: Perussuomalaisten kansanedustajat tupakkayhtiön salaisella lobbausmatkalla – ilmoitus unohtui

  • 25.02.202416:27
    EU

    Moni nykyinen meppi jää pois europarlamentista – nämä tutut nimet ehdolla kesän vaaleissa

  • 11.01.202420:17
    Perussuomalaiset

    Kesällä kohun keskellä eronnut pätkäministeri perussuomalaisten ehdokkaaksi eurovaaleihin