Yhdysvallat ottaa vastaan Qatarin tarjoaman luksuskoneen

0:33imgKatso myös: Tältä kohuttu lentokone näyttää.
Julkaistu 21.05.2025 21:17

MTV UUTISET – STT

Yhdysvallat ottaa vastaan Qatarin tarjoaman ylellisen suihkukoneen, kertoo Yhdysvaltain puolustusministeriö Pentagon lausunnossaan.

Qatar tarjosi lentokonetta lahjaksi presidentti Donald Trumpin vieraillessa maassa. Koneesta on tarkoitus tehdä Yhdysvaltain presidentin uusi virallinen lentokone.

Puolustusministeriön mukaan koneen turvajärjestelmät ja muut osat tullaan päivittämään niin, että se sopii presidentin käyttöön.

Trump kertoi jo aiemmin, että lentokone otetaan vastaan. Koneen vastaanottaminen on herättänyt laajoja korruptioepäilyjä, sillä Yhdysvaltojen perustuslaki kieltää tämäntyyppisten lahjojen ottamisen.

Trump on kiistänyt kaikki korruptioepäilyt.

– Se on hieno ele. En koskaan torjuisi tuollaista tarjousta. Voisinhan toki olla typerä ja sanoa: "ei, me emme halua hyvin kallista lentokonetta ilmaiseksi", Trump perusteli.

Senaatin vähemmistöjohtaja, demokraattien Chuck Schumer valmistelee lakiesitystä, jolla estettäisiin minkä tahansa aikaisemmin ulkovaltojen omistaman lentokoneen varustaminen verovaroin presidentin käyttöön.

Koneen turvajärjestelyjen muuttamisen sellaisiksi, että kone sopii presidentin virkakäyttöön, on arveltu tulevan hyvin kalliiksi. Koneen nykyiseksi arvoksi on arvioitu noin 200 miljoonaa dollaria.

Juttua täydennetty 21.5.2025 kello 21.42.

Lue myös:

Trump: Qatar Airways teki historiallisen tilauksen Boeingilta

Trumpin mukaan olisi "typerää kieltäytyä" Qatarin kuningasperheen tarjoamasta luksuskoneesta

Trump aikeissa ottaa vastaan ylellisen lentokoneen Qatarin kuningasperheeltä

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat