Huhtikuussa Helsingin jäähallissa esiintyvä Kelly Clarkson on valinnut poikabändi XL5:n lämmittelijäkseen. XL5 on tehnyt hiljattain paluun valokeilaan lähes kymmenvuotisen hiljaiselon jälkeen.
Kelly Clarksonin huhtikuisen Suomen-konsertin lämmittelijäpaikasta kilvoitteli toistakymmentä yhtyettä, mutta Kelly halusi nimenomaan XL5:n kunniapaikalle.
XL5 on tehnyt hiljattain paluun valokeilaan lähes kymmenvuotisen hiljaiselon jälkeen ja uusi comeback-single Tuulee on saanut lämpimän vastaanoton niin radioissa kuin fanienkin keskuudessa. Mica, Pete ja Tonza julkaisevat uuden albumin toukokuun puolessa välissä. Kiertueelle yhtye suunnistaa albumin julkaisun jälkeen. Taustanauhat jäivät 90-luvulle, joten tällä kertaa luvassa on aitoa livemeininkiä.
XL5:n myspace-sivut ovat keränneet parissa kuukaudessa jo yli 56 000 kävijää. Kelly Clarkson konsertoi huhtikuussa Suomessa ensimmäistä kertaa. Viidessä vuodessa maailmanlaajuiseksi pop-ilmiöksi kasvanut artisti on myynyt jo yli 13 miljoonaa albumia ja hänen tunnetuimpia hittejä ovat muun muassa Since You Been Gone, Behind These Hazel Eyes, Because of You ja Breakaway.
Katso myös: XL5 penkoi muistojaan täältä
(MTV3)
