Nokia kertoo tiedotteessaan, että Windows -puhelimia voi tilata jo tästä päivästä alkaen ennakkoon valituilla markkinoilla Nokian verkkokaupasta. Puhelimet tulevat ensimmäiseksi myyntiin Ranskassa, Saksassa, Hollannnissa, Italiassa, Espanjassa ja Britanniassa. Suomea Elop ei maininnut.
Lumia 710 -älypuhelimen on tarkoitus tulla myyntiin yhtä aikaa Nokia Lumia 800 -älypuhelimen kanssa tämän vuoden loppuun mennessä myös Hongkongissa, Intiassa, Venäjällä, Singaporessa ja Taiwanissa.
Nokia kertoi myös suunnitelmistaan esitellä Nokia Lumia -tuotevalikoima Yhdysvalloissa vuoden 2012 alkupuolella ja Kiinassa vuoden 2012 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana. Nyt esiteltyjen WCDMA- ja HSPA-laitteiden lisäksi Nokia aikoo esitellä myös erityisesti paikallisiin verkkostandardeihin suunnittelut LTE- ja CDMA -laitteet.
Lumia 800:n veroton hinta 420 euroa ja Lumia 710 -malli, joka on on 800-mallin edullisempi versio, maksaa 270 euroa.
(MTV3)
Nokia yhteistyöhön Angry Birdsin kanssa
Analyytikko: Sitä saatiin, mitä odotettiin
MTV3:n Pirttijoki: Nokialle hyvä vastaanotto
Näin paljon maksavat Windows-uutuudet
Näin paljon maksavat Asha-uutuudet
Nokia julkisti kaksi Windows-puhelinta
Elop: Asha-puhelimet suunniteltu Alvar Aallon hengessä
Tältä se näyttää: Windows-puhelin
Nokian osake jo lähes viidessä eurossa
Nokia-odotukset ovat kovat: "Ratkaisevaa on, mitä Elopin taskuista löytyy"