Windows-puhelimet myyntiin heti, mutta ei Suomessa

Julkaistu 26.10.2011 12:41(Päivitetty 16.01.2012 22:32)

Nokia kertoo tiedotteessaan, että Windows -puhelimia voi tilata jo tästä päivästä alkaen ennakkoon valituilla markkinoilla Nokian verkkokaupasta. Puhelimet tulevat ensimmäiseksi myyntiin Ranskassa, Saksassa, Hollannnissa, Italiassa, Espanjassa ja Britanniassa. Suomea Elop ei maininnut.

Lumia 710 -älypuhelimen on tarkoitus tulla myyntiin yhtä aikaa Nokia Lumia 800 -älypuhelimen kanssa tämän vuoden loppuun mennessä myös Hongkongissa, Intiassa, Venäjällä, Singaporessa ja Taiwanissa.

Nokia kertoi myös suunnitelmistaan esitellä Nokia Lumia -tuotevalikoima Yhdysvalloissa vuoden 2012 alkupuolella ja Kiinassa vuoden 2012 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana. Nyt esiteltyjen WCDMA- ja HSPA-laitteiden lisäksi Nokia aikoo esitellä myös erityisesti paikallisiin verkkostandardeihin suunnittelut LTE- ja CDMA -laitteet.

Lumia 800:n veroton hinta 420 euroa ja Lumia 710 -malli, joka on on 800-mallin edullisempi versio, maksaa 270 euroa.

(MTV3)

Nokia yhteistyöhön Angry Birdsin kanssa

Analyytikko: Sitä saatiin, mitä odotettiin

MTV3:n Pirttijoki: Nokialle hyvä vastaanotto

Näin paljon maksavat Windows-uutuudet

Näin paljon maksavat Asha-uutuudet

Nokia julkisti kaksi Windows-puhelinta

Elop: Asha-puhelimet suunniteltu Alvar Aallon hengessä

Tältä se näyttää: Windows-puhelin

Nokian osake jo lähes viidessä eurossa

Nokia-odotukset ovat kovat: "Ratkaisevaa on, mitä Elopin taskuista löytyy"

Tietovuoto: Tässäkö ovat uutuuspuhelimet?

Tuoreimmat aiheesta

Talous