MTV3:n Pirttijoki: Nokia sai hyvän vastaanoton

Julkaistu 26.10.2011 13:14(Päivitetty 16.01.2012 22:32)

Paikan päällä Lontoossa Nokian tilaisuutta on seuraamassa MTV3:n toimittaja Markus Pirttijoki. Hän kertoo, että uudet puhelimet saivat tänään innostuneen vastaanoton. Kuitenkin kahden Windows-puhelimen hinnoittelu on herättänyt hieman keskustelua.

– Isompi, N9-puhelinta muistuttava Lumia 800 maksaa ilman veroja 420 euroa. Aiemmin oli ajateltu, että 300-400 euron välillä oleva hinta olisi varmasti houkutteleva. Mutta katsotaan nyt, miten puhelin menee kaupaksi.

Pirttijoen mukaan ennakkospekulaatioissa peruspuhelimet oli jätetty pienelle huomiolle. Nokia julkaisi tänään neljä Asha-puhelinta.

– Nokia haastaa näillä kilpailijat siinä, että tuovat internetyhteyden miljardeille kännykän kautta. Puhelimet maksavat 60 eurosta reiluun 100 euroon, ja niissä on varsin hyvä tekniikka.

MTV3 Uutiset sai tänään käsiinsä varttituntia ennen Nokia-tilaisuuden alkua muistitikun, jossa oli esittelyt uusista Windows-puhelimista ja neljästä Asha-puhelimesta.

(MTV3)

Nokia yhteistyöhön Angry Birdsin kanssa

Analyytikko: Sitä saatiin, mitä odotettiin

Kaikki uudet puhelimet – katso kuvat

Näin paljon maksavat Windows-uutuudet

Näin paljon maksavat Asha-uutuudet

Myyntiin heti, muttei Suomessa

Nokia julkisti kaksi Windows-puhelinta

Elop: Asha-puhelimet suunniteltu Alvar Aallon hengessä

Tältä se näyttää: Windows-puhelin

Nokian osake jo lähes viidessä eurossa

Nokia-odotukset ovat kovat: "Ratkaisevaa on, mitä Elopin taskuista löytyy"

Tietovuoto: Tässäkö ovat uutuuspuhelimet?

Tuoreimmat aiheesta

Talous