Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vuokranantaja ei tarkistanut asuntoa vuokralaisen vaihtuessa – vesivahingosta oikeusriita ja kipeä lasku

2:03Muuttoliike kokenut uuden käänteen korona-aikana – vuokrarästien ja häätöjen määrä pysynyt alhaisenaMuuttoliike on kokenut uuden käänteen korona-aikana. Vuokrarästien ja häätöjen määrä on pysynyt alhaisena.
Julkaistu 16.08.2020 17:49

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Huoneiston perusteellinen tarkastaminen vuokralaisen vaihtuessa voi säästää pitkän pennin. Asiasta muistuttaa kiinteistöalaan erikoistunut asianajotoimisto Kuhanen, Asikainen & Kanerva Oy, joka ottaa esimerkiksi Vaasan hovioikeudessa tänä kesänä ratkaistun tapauksen.

Tapauksessa jyväskyläläisen taloyhtiön osakas vuokrasi huoneistonsa määräaikaisella sopimuksella vuodeksi. Vuokralainen muutti pois kesken kauden ja loppuajaksi tilalle tuli hänen tuttavansa.

Vastoin vuokranantajan ohjeistusta, vuokralaiset vaihtoivat avaimia keskenään. Vuokranantaja jätti tässä vaiheessa asunnon tarkastamatta luottaen kaiken olevan kunnossa.

Kesäkuussa 2017 kahdessa vuokra-asunnon alapuolisessa huoneistossa havaittiin kosteutta. Syyksi paljastui vuokra-asunnon tulppaamaton pesukoneliitäntä, jonka sulku oli auennut siten, ettei asukas osannut kiinnittää asiaan huomiota.

Huoneistossa ei ollut astianpesukonetta.

Riita eteni oikeuteen

Taloyhtiö vaati vuokranantajalta oikeusteitse lähes 12 000 euron korjauskustannuksia.

Käräjäoikeudessa vuokranantajan ei vielä katsottu laiminlyöneen vastuutaan, mutta hovioikeus katsoi toisin.

Hovioikeuden mukaan vuokranantaja laiminlöi hänelle osakkeenomistajana kuuluvan velvollisuuden seurata vuokralle antamansa tilan kuntoa. Pelkkä uuden vuokralaisen tekstiviestinä lähettämä ilmoitus siitä, että ”kaikki on ok”, ei riitä tapauksessa turvaamaan vuokranantajan etua.

Vaikka huolimattomuuden aste jäi oikeuden tulkinnan mukaan vähäiseksi, laiminlyönti lisäsi vesivahingon riskiä, joka kohtuullisin toimin olisi ollut torjuttavissa.

Vuokranantaja velvoitettiin suorittamaan taloyhtiölle vahingonkorvauksia 11 878,14 euroa. Lisäksi päälle tulivat käräjäoikeuden ja hovioikeuden kulut. Yhteensä maksettavaa kertyi yli 21 000 euroa.

Vaasan hovioikeuden antama tuomio ei ole vielä lainvoimainen, vaan sille voi hakea valituslupaa korkeimmasta oikeudesta.

Tarkastus tehtävä huolella

Kuhanen, Asikainen & Kanerva Oy:n toimitusjohtaja ja asianajaja Kai Haarma kertoo, että tähänastisen oikeuskäytännön perusteella vuokranantajaa on ollut hyvin vaikea saada vastuuseen vuokralaisensa taloyhtiölle aiheuttamista vahingoista.

– Vuokrasuhteen aikana vuokranantajan vastuu huoneiston kunnon seurannasta on vaikuttanut varsin kevyeltä, Haarma kertoo.

Nyt kyse oli kuitenkin huoneiston tarkastuksen tekemisestä vuokralaisen vaihtuessa. Haarman mukaan hovioikeus teki oikean johtopäätöksen todetessaan, että huoneiston vaihtotarkastus on vakiintunut peruskäytäntö, joka pitää suorittaa aina.

– Jos huoneistoa ei tarkasteta vuokrasuhteen päättyessä ja uuden alkaessa, voi jäädä epäselväksi, kumman vuokralaisen aikana huoneiston puutteet ja viat ovat aiheutuneet.

Taloyhtiön kannalta oli tärkeää, että näyttöongelma katsottiin vuokranantajan vahingoksi.

– Huoneistotarkastus ei myöskään saa jäädä pelkästään vuokralaisen ylimalkaisen ilmoituksen varaan, vaan se on tehtävä tavanomaisella huolellisuudella.

Lisää aiheesta:

Riittämätön siivous, kalusteet rikki: Vuokranantaja pidätti vakuuden – näin neuvoi kuluttajariitalautakuntaVuokralaisen koirat pilasivat lattian, eikä vuokranantaja palauttanut vakuutta – tätä mieltä oli kuluttajariitalautakuntaVuokra-asuntojen lopputarkastus puhuttaa – loppusiivous ei välttämättä ole riittävä, jos uuni jää pesemättäKuvat kaaoksesta: Vuokralainen hamstrasi helsinkiläisasunnon täyteen roinaa – edes lattiaa ei näkynyt Vakuus maksettiin omalle tilille ja jätettiin palauttamatta – korkein oikeus pyörsi käräjäoikeuden päätöksen: Vuokranantaja ei syyllistynyt kavallukseenAstianpesukone aiheutti taloyhtiölle 12 000 euron vahingot – hovioikeus määräsi vuokranantajan korvaamaan
Vuokra-asuminenAsuminenVuokrausOikeudenkäynnitKäräjäoikeusHovioikeusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vuokra-asuminen
  • 10.9.01:30
    Asuminen

    Omistusasunnon saa nyt valtion tukemaa vuokra-asuntoa halvemmalla – "Ei mitään järkeä"

  • 4.9.07:22
    Kela

    Kelan kehotus ei toiminut: Vain harva toimeentulotukea saava vaihtoi halvempaan asuntoon

  • 3.9.15:57
    Asuminen

    Rakennusliitto: Hallituksen riihipäätös voi nostaa asuntojen hinnat pilviin

  • 21.8.05:33
    Asuminen

    Näin paljon asuminen haukkaa jo suomalaisen kukkarosta – pääekonomisti kehottaa "rukoilemaan"

  • 2.8.13:15
    Asuminen

    Riittämätön siivous, kalusteet rikki: Vuokranantaja pidätti vakuuden – näin neuvoi kuluttajariitalautakunta