Viinikirjailija, -bloggaaja ja -asiantuntija Arto Koskelo otti haltuunsa Makuja-ohjelman torstain viiniosuuden.
Makuja-keittiön torstaiaamussa heiluvat tästä viikosta alkaen leikkimieliset samppanjavispilät, kun viiniasiantuntija Arto Koskelo pisteyttää viikon viinivalintoja ja opastaa suomalaisia tv-katsojia viininjuonnin pariin. Suosittua Viinipiru-blogia pitävä Arto Koskelo on harrastanut viinejä pitkään ja innostus juomaa kohtaan on vienyt miehen mennessään.
– Olen viinikirjailijaksi heittäytynyt bloggariplanttu, jonka harrastus imaisi mukaansa siinä määrin, että siitä tuli työ. Saman intohimon perässä tässä ollaan menty jo useampi vuosi, Koskelo kuvailee.
Makuja-ohjelmassa Koskelo haluaa omien sanojensa mukaan opettaa suomalaisille, ettei kynnyksen viinin juontiin tarvitse olla niin suuri. Viinin juonti voi olla luontevaa, eikä juomaa tarvitse pitää uhkaavana.
– Suomi on jo viinimaa. Maailman maat jakautuva niihin, jotka tuottavat viiniä ja jotka juovat viiniä. Me kuulumme siihen jälkimmäiseen. Länsimaisena yhteiskuntana meillä on viinin kanssa hyvin pitkä historia. Viini on simppeli maataloustuote, eikä sitä tarvitse tehdä monimutkaisemmaksi. Viinissä on ehtymätön määrä valinnanvaraa, mutta sitä ei tarvitse ottaa uhkaavana, Koskelo muistuttaa.
Suomalaiset piiskaavat itseään turhaan
Kuten monessa muussakin asiassa, suomalaiset nöyristelevät myös viiniasiantuntemuksessaan. Koskelon mukaan suomalaiset kuvittelevat helposti, että esimerkiksi kaikki ranskalaiset tuntevat hyvin viinit ja ovat näin ollen parempia asiantuntijoita.
